70 godina od prve rakete u svemiru

  • Objavljeno u Svemir
image

Na današnji dan, 3. listopada 1942. na lansirnu rampu u mjestu Peenemünde na otoku Usedomu koji se nalazi na Baltičkom moru, postavljena je raketa Agregat 4. Nakon mnogih neuspjeha s prethodnim lansiranjima, ovo je proteklo u savršenom redu i raketa je brzinom 4 puta većom od brzine zvuka poletjela u zrak i vinula se u svemir, odnosno do visine od 100 km, što znači da se barem nakratko oslobodila utjecaja zemljine gravitacije.

Razlog zbog kojeg ovaj uspjeh inženjera nacističke Njemačke pod vodstvom Wernera Von Brauna neće biti previše slavljen, leži u činjenici da su razvoj rakete glavama platile tisuće prisilnih radnika, robova koncentracijskog logora, koji su radili u Peenemündeu. Procjenjuje se da je tijekom rata u Panamindeu poginulo oko 20.000 radnika.

Pored toga, Agregat 4 je ujedno predstavljao i osnovu balističke rakete Vergeltungswaffe, odnosno V-2, koja je razarala London i druge engleske gradove.

No ono s čime se slažu svi stručnjaci za letove u svemir je činjenica kako se u tehnologiji rakete Agregat 4 (V-2) nalaze osnove kompletnog dizajna današnjih raketa koje su dovele čovjeka u svemir.

Na današnjoj lokaciji Peenemündea gdje su se proizvodile Agregat 4 i V-2 rakete, danas se nalazi muzej koji godišnje obiđe 200.000 posjetitelja, a u njemu se paralelno prikazuju izlošci koji govore o dva aspekta "Zvjezdanih vrata 3. Reicha", fantastičnoj naprednoj tehnologiji i strahotama uvjeta u kojima su živjeli i umirali porobljeni radnici bez kojih bi rakete poletjele znatno kasnije, o kojima se malo govori kada pričamo o ljudskom putu u svemir.

Podijeli