VIDI TEST: Kombinacija slabih procesora i jake grafičke

  • Objavljeno u Novosti
image

U novom broju Vidija možete pronaći našu hardversku temu u kojoj smo testirali dva cijenom najpopularnija procesora u službi "tjeranja" nekih od najjačih grafičkih kartica na hrvatskom tržištu - AMD R9 285 i Nvidia GTX 970.

Pitanje koje smo postavili bilo je mogu li, realno gledajući, slabi procesori biti dovoljno jaki da iskoriste potencijal grafičkih performansi koje su u stanju omogućiti te dvije grafičke kartice.

Što se procesora tiče, izabrali smo dvojezgreni Intel Pentium 20th Anniversary Edition G3258, koji se temelji na novoj Haswell mikroarhitekturi, te AMD-ov četverojezgreni Athlon X4 860K s preuzetom Kaveri jezgrom Steamroller arhitekture. Obzirom na manjak jezgri u slučaju Intela, jasno je da je to svojevrsni hendikep, no ako pogledate detaljne rezultate u našem testu, u pogledu gaminga ovo baš i nije veliki nedostatak, jer igre vole visoke IPC performanse i radni takt, a upravo to su pokazala naša testiranja.

Drugi važni element zbog kojeg smo izabrali upravo te procesore leži u overclockingu, obzirom da oba imaju uključen množitelj.

Ukoliko si sami želite složiti PC konfiguraciju u kojoj će se naći ovakva kombinacija jeftinih procesora i skupih grafičkih kartica, budite sigurni da matična ploča koju kupujete ima najnoviji BIOS, koji recimo u slučaju Intela podržava G3258, jer u suprotnosti nećete moći podići sustav, već ćete morati privremeno nabaviti neki od procesora koji su podržani, kako biste ažurirali BIOS.  

U svakom slučaju, ako se pitate tko će uz tako jake grafičke kartice stavljati tako jeftine procesore u istu konfiguraciju, prvo trebate odrediti prioritete i namjene takvog računala. Ako se u startu fokusirate striktno na igranje, a nemate para da si istovremeno priuštite mrcinu od procesora i grafičke, bolje je odvojiti novce za jaču grafičku, jer kao što možete vidjeti na tablicama s rezultatima testova u časopisu Vidi br. 226, oba procesora su dovoljno jaka da potjeraju bilo koju grafičku karticu, a kasnije prema potrebi možete nadograditi procesor ili čak platformu.

Dakako, ovo ne znači da ćete dobiti iste performanse sa slabim procesorima kao i s jačim, jer se onda one "CPU mrcine" ne bi ni proizvodile, pa pogledajte u Vidiju koliko ćete fps-ova i bodova realno dobiti u desetak igara i benchmark programa koje smo koristili, pa ćete lakše zaključiti je li ovo nešto za vas. 

Podijeli