VIDEO: Testirali smo Nvidia Shield i Steam In-Home Streaming

  • Objavljeno u Novosti
image

Ideja streaminga igara nije nova stvar, pa se svi sjećamo najava OnLive i Gaikai servisa od prije više godina, kada se predviđalo da će sustavi koji omogućuju igranje hardverski najzahtjevnijih igara putem internetskog streaminga ili "cloud gaminga" na kantama od računala, tabletima i telefonima, u potpunosti promijeniti svijet gaminga.

Usprkos velikoj podršci industrije igara, ta vrsta streaminga nije nikako uspjela ozbiljnije zaživjeti, pa je recimo OnLive čak bankrotirao 2012. godine, iako ga je nešto kasnije oživjelo novo vodstvo.

Ako ništa drugo ti su prvi sustavi demonstrirali da je cloud gaming itekako moguć, no zbog potrebe za velikom infrastrukturom, nije previše isplativ za one koji se time žele baviti ako nemaju nešto dodatno što će prodavati osim same usluge.

Mi smo za potrebe teme o streamingu igara u novom broju časopisa Vidi br. 227, odlučili detaljno testirati streaming u oblaku pomoću Nvidia Shield tableta/kontrolera i Nvidia Grid servisa, ali smo ujedno željeli vidjeti i kako funkcionira "lokalni streaming", u kojem je vaš nabrijani PC samo host računalo ili "lokalni oblak", dok vi igrate Battlefield 4 ili drugi super zahtjevni naslov na nekoj prastaroj kanti od računala ili tabletu.

Mada se Nvidijin Shield tablet iz nekog nedokučivog razloga ne prodaje u Hrvatskoj, gotovo sa sigurnošću moramo reći da bi svaki gamer uživao u njegovom Tegra K1 čipsetu s četverojezgrenim Cortex-A15 procesorom frekvencije 2,2 GHz i 192-jezgrenim Kepler GPU-om, pa valja razmisliti o njegovoj nabavi izvan zemlje, gdje se prodaje za nekih 2.000 kuna.

Posebice stoga što smo usprkos službenom upozorenju da Nvidia Grid servis radi samo u Americi, Kanadi i zapadnoj Europi, na tabletu bez problema igrali obilje kvalitetnih PC igara poput Grida 2 i DiRT Showdowna, putem Nvidijine usluge za "cloud gaming".

No kako to "službeno" ne bismo trebali moći, Nvidijin gamerski tablet smo potom najviše testirali za potrebe lokalnog streaminga igara s naših računala putem lokalne Wi-Fi mreže, a ovom ćemo vam prilikom reći samo da to funkcionira savršeno, a sve detalje možete pronaći u temi u časopisu Vidi.

Iako je Nvidijino rješenje za streaming igara u kućnoj mreži doista fantastično rješenje, identičnu uslugu nudi još jedna platforma - Steam. Točnije, Steamova usluga zove se In-House Streaming i generalno je mnogo jednostavnije, fleksibilnije, te u konačnici i jeftinije rješenje.

Sustav radi na taj način da host računalo izvodi renderiranje igre, generira video i zvuk, hvata unos kontrola s klijenta, sve to enkodira i šalje na kućnu mrežu, odnosno na router. Router navedeno šalje na klijent računalo koje može biti Windows ili Linux PC, te dekodira video i zvuk poslan s host računala. Pored toga, osim igranja na PC "kanti" ili laptopu kao klijentu, igrati se možete i na tabletu opremljenom Windowsima.

Steamova game streaming tehnologija na lokalnoj bazi radi doista besprijekorno i to bez potrebe za kompliciranim setupom. Pored toga, igre koje možete lokalno streamati uopće ne moraju biti na Steamu, jer vam ovaj sustav omogućuje da u njega ubacite bilo koju vašu igru, bez obzira imali je u "libraryu" na Steamu, ili se pokretala preko vlastitog lounchera. 

U svakom slučaju, svi mi smo bili puno puta u situaciji kada bi nam dobro došao kućni streaming s jednog primarnog računala na neki "krš PC", pa je ovo dobro znati, posebice stoga što vas neće ništa koštati, a jedino što vam treba je slijediti naše upute za spajanje i korištenje u novom Vidiju br. 227. 

Podijeli