VIDEO: Stižu interaktivne barbike i dinosauri

  • Objavljeno u Novosti
image

U posljednje vrijeme sve je više sustava umjetne inteligencije koji uče iz naših navika, želja i Facebook profila, pa nam temeljem toga predlažu filmove, restorane, trgovine, hotele, pa čak i poslovne partnere koji bi nam mogli najbolje odgovarati.

Polako ali sigurno, napredni AI sustavi su se iz laboratorija računalnih znanosti, robotike i kognitivnih znanosti, počeli integrirati u našu svakodnevnicu, pa glasovne asistente u mobitelima, kao što su Siri i Cortana, već počinjemo doživljavati kao nešto potpuno normalno i jednostavno, mada iza njih stoje godine istraživanja i razvoja, brojni timovi znanstvenika i programera, kao i velike količine utrošenog novca.

Stoga nas uopće ne čudi da su se za umjetnu inteligenciju zainteresirali i veliki igrači iz industrije igračaka, koji će već ove godine na tržište dovesti napredne igračke nove generacije, spojene na internetske "mozgove", te će biti znatno pametnije od medvjedića koji pjevaju pjesmice ili beba koje plaču sve dok ih ne poljuljate ili premotate.

Tvrtka Elemental Path, u studenom ove godine na tržište će dovesti malog plastičnog dinosaura, prvu igračku iz branda CogniToys, koji će koštati oko 700 kuna, te će omogućiti djeci da s njim razgovaraju, postavljaju mu pitanja i dobivaju odgovore, a konverzacije će teći i u drugom smjeru, pa će dinosaur i njih pitati razne stvari, pričati im priče, pomagati da priče kreiraju zajedno, šaliti se, te se prilagođavati njihovom uzrastu nakon što mu kažu koliko su stari, a sve to će činiti "crtićkim" glasom. Valja naglasiti da umjetna inteligencija koja stoji iz ove igračke spojene na internet, koristi engine IBM Watsona, istog onog superračunala koje je pobjeđivalo ljude u kvizu, pa je jasno da se ovdje ne radi o jednostavnom računalnom programu za konverzaciju, već naprednim IBM-ovim algoritmima koji "češljaju" ogromnu bazu podataka. 

Sličan sustav je razvila i tvrtka ToyTalk, koja u obliku aplikacija za iOS i Android platforme, već nekoliko godina proizvodi softver za komunikaciju djece sa životinjama i likovima iz crtića i slikovnica, aplikacije poput SpeakaLegend, Winston Show, SpeekOrTreat i SpeakaZoo. Svim tim aplikacijama je zajedničko što omogućuju dvosmjernu komunikaciju s djecom, a sada taj isti sustav planiraju ugraditi u prvu fizičku igračku.

Oni su se naime udružili s tvrtkom Mattel, te će ove jeseni na tržište dovesti prvu interaktivnu barbiku pod nazivom Hallo Barbie, koja će WiFi-em biti povezana na umjetnu inteligenciju u oblaku, pa će komunicirati s djevojčicama kao s prijateljicama, što će zasigurno promijeniti svijet dječjeg igranja kakav poznajemo.

Dakako, ovakvi AI sustavi otvaraju brojna etička i moralna pitanja, jer sigurno neće smanjiti utjecaj tehnologije na otuđenje i svojevrsnu autističnost djece, te gubitka ponekih niti koje ih povezuju sa stvarnim fizičkim svijetom.

No, kao i u slučaju s drugim izazovima našeg digitalnog doba poput video igara, interneta i društvenih mreža, roditelji će morati nadzirati takvu zabavu djece, pa vjerujemo da neće biti prevelike opasnosti po razvoj naših trogodišnjaka i petogodišnjaka, ukoliko svemu ovome pristupimo odgovorno.

Ako ćete djeci dati da se pet sati dnevno sami druže s AI-em kako biste mogli imati više slobodnog vremena za sebe, nemojte poslije na odgovornost pozivati tehnologiju. 

Podijeli