VIDEO: Bežični trackpad na noktu
- Objavljeno u Novosti
Znanstvenici i studenti MIT-a smatraju da bi svijet nosivih gadgeta trebalo proširiti na još jedan dio tijela, a to su nokti. Oni su stoga izmislili malu trackpad površinu pod nazivom NailO, koja se aplicira na nokat, pa pomoću nje možete bežično upravljati svojim pametnim telefonom, tabletom ili računalom.
Prema riječima Cindy Hsin-Liu sa postiplomskog studija umjetnosti medija i znanosti MIT-a, rođene Tajvanke, koja je jedna od vodećih autorica ovog znanstvenog rada, inspiracija za dodirnu površinu koja će se aplicirati na nokat, došla joj je od ukrasnih naljepnica u bojama kojima si žene kite svoje nokte, posebice u zemljama s prostora Azije, pa vjeruje da će ovaj gadget zasigurno imati svoje tržište, jer će spojiti tehnologiju i modu. Pored toga, ona smatra da je nokat dio tijela koji se rijetko koristi, pa nema opasnosti da se uređaj postavljen na njega ošteti, dok mu istovremeno možete jednostavno pristupiti ostalim prstima i koristiti ga kao input površinu osjetljivu na dodir.
Za stvaranje prototipa prvog svjetskog trackpada za nokat, znanstvenici su morali smjestiti na malu površinu senzore dodira, bateriju, te tri posebna čipa, mikrokontroler, Bluetooth radio i čip osjetljiv na dodir, no kažu da im je najveći problem bio u taj prostor smjestiti antenu, jer se ona mora nalaziti dovoljno daleko od ostalih čipova kako ne bi zbog njih stvarala interferenciju i onemogućila rad čitavog sustava.
U inicijalnom prototipu, znanstvenici su za izradu čipova printali bakrene elektrode na listiće savitljivog polimera, što im je omogućilo eksperimentiranje s različitim vrstama elektroda, no tijekom daljih testova, koristili su listiće elektroda vlastite izrade kakvi se mogu naći u mnogim trackpadovima. Nakon toga im je bilo još potrebno nabaviti bateriju koja bi mogla napajati čitav sustav na noktu, pa su putovali u Kinu, istraživali razne mogućnosti, sve dok nisu došli do baterije koja nije veća od jednog kubičnog milimetra. Obzirom da trackpad troši energiju, a baterija te veličine ne može imati neki veliki kapacitet, sustav su napravili tako da štedi struju tako da se isključuje kada gadget ne koristite.
Znanstvenici kažu da naši miševi i tipkovnice neće nestati još neko vrijeme, no vjeruju da nosiva tehnologija može pružiti obilje novih načina i uređaja kojima upravljamo našim gadgetima i računalima.
Izvor: MIT