TEST: Galaxy A5 2016 je entry level S7

  • Objavljeno u Novosti
image

Naši kolege s portala Mobil.hr testirali su Samsung Galaxy A5 pametni telefon u verziji za 2016. koji djeluje kao klon Samsungovog trenutnog flagshipa Galaxya S7.

Prošle generacije srednje-klasnih modela su uvelike kaskale u kvaliteti izrade za flagshipovima, no u ovoj generaciji situacija je drastično drugačija. Materijali iskorišteni u proizvodnji istovjetni su onima sa S6 i S7.

Ispod ekrana nalazimo Samsungu tipične kapacitivne tipke za multitasking i korak nazad, između kojih se smjestila home tipka s integriranim senzorom za otisak prsta. Samsung i dalje postavlja kapacitivne tipke u obrnutom redoslijedu, tj. tipka za nazad se nalazi desno, dok tipka za multitasking lijevo, kombinacija koju rijetko koji proizvođač implementira.

Senzor otiska prsta nije u razini S6 i S7. Više podsjeća na senzore iz S5 i Note 4 generacije koji su bili veoma neprecizni. Dobra vijest je pak da se prst ne mora povlačiti po tipki kao na S5 već je dovoljno ju samo pritisnuti.

Ekran, kao i na drugim Samsungovim modelima ove generacije je također laganije ispupčen, tj. možda bolje rečeno laganije zakrivljen. Zakrivljenost je daleko od Edge modela, no dovoljno primjetna pod prstima. Super AMOLED panel je također karakterističan Samsungov, s odličnim kontrastom i razinom osvjetljenja, kojeg prate i odlične boje. Iako je 0,1 inč veći od S7, ekran na A5 nosi nižu, Full HD rezoluciju, što bi u kombinaciji sa Snapdragon 615 procesorom trebala biti dobra odluka. QHD ekrani znaju uzeti danak na bateriji, ne samo zbog veće rezolucije samog ekrana već i zbog veće procesorske snage koja se traži za renderiranje samog prikaza na ekranu. Što se oštrine tiče, ekran prelazi magičnih 300 ppi, točnije, 424 ppi, čime se zasebni pikseli ne primjećuju, a i time je pad rezolucije spram QHD gotovo neprimjetan.

Na testu se našao uređaj sa Snapdragon 615 čipsetom koji ima quad-core 1,2 GHz Cortex-A53 & quad-core 1,5 GHz Cortex-A53 procesore koji se aktiviraju ovisno o zahtjevnosti aplikacija. Snapdragon 615 je uparen i s 2 GB RAM memorije, što je točno dvostruko manje nego na S7. Unatoč velikoj razlici u količini RAM memorije, 2 GB se čini optimalnim za srednju klasu.

Od 16 GB pohrane korisniku je dostupno 11 GB, što i nije neka zavidna količina. Srećom, memorija je proširiva microSD karticama, kapaciteta do 128 GB.

Unatoč većoj fizičkoj veličini i većem ekranu, A5 spram S7 broji 100 mAh manji kapacitet, 2900 mAh.  

13-megapikselna kamera je čak brojčano jača spram one na S7, no ovdje se ne radi o duo pixel tehnologiji koja se nalazi u S7. Radi se ipak o konvencionalnijem senzoru, s f/1.9 i 28 mm. Kamera posjeduje i optičku stabilizaciju pa su stoga i dulje ekspozicije nešto mirnije nego kod modela bez nje. Prednja kamera je također iz višeg ešalona, s 5 megapiksela, f/1.9 i 24 mm.

Video snimanje također pogoduje od stabilizacije, no oštrina je nešto slabija. 

A5 je benchmarkiran uobičajenim aplikacijama, a on je u Quadrant Standardu postigao 21.297 bodova, nešto manje od pola rezultata kojeg postiže S7, te oko 14.000 bodova manje nego S6. Vellamo za browser odjeljak daje 2.683 boda, oko 1.000 bodova manje nego S7. Metal dio testa daje 1.014 bodova, Multicore 1.324 boda, Antutu daje 26.497.

Za vrijeme testiranja, cijena za Galaxy A5 je iznosila 3.299 kuna (ožujak 2016.). Cijena je odlična, pogotovo kada se u obzir uzme da se radi o cijeni u slobodnoj prodaji, bez popusta koje će operateri nuditi.

Ukratko rečeno, A5 nadmašuje prethodnika s velikom razlikom te se opasno približava S7 modelu.

Izvor: Mobil.hr

Podijeli