SRETAN ROĐENDAN: 50 godina mainframe računala
- Objavljeno u Novosti
Središnja (mainframe) računala, predstavljala su godinama svojevrsne "tegleće konje" u svijetu računarstva. U osnovi se radi o centralnim računalima velike snage, brzine, kapaciteta i mogućnosti, koja su u stanju izvršavati složene obrade podataka, te su upogonjena 24 sata na dan, a brojni korisnici im mogu pristupati preko terminala.
Takva računala obično su koristile (ili još uvijek koriste) velike tvrtke i organizacije, no pojavom interneta, data centara, snažnih osobnih računala i usluga u oblaku, polako je počela ponestajati potreba za njima, pa danas svako malo čujemo da ih neka velika organizacija ili korporacija gasi i šalje u povijest.
Prvo System 360 mainframe računalo predstavio je IBM 7. travnja 1964. godine, što znači da danas obilježavamo njegov 50. rođendan.
Mada većina tvrtki sve više odustaje od usluga središnjih računala, ona se još uvijek mogu naći u uporabi, s time da su sada više u ulozi super računala namijenjenih za "probavljanje" velikih količina podataka i izvođenje predviđanja, poput meteorološke prognoze i poslovne inteligencije, dok je nekad na njima počivao čitav sustav bankomata, plaćanja kreditnim karticama, rezervacija avionskih karata i slične aktivnosti, a velikim tvrtkama je bilo isplativo nabaviti središnje računalo na koje su se njihovi korisnici (na tisuće njih) spajali terminalima, te su preko njega lakše nadzirali svoje djelatnike i čitavo poslovanje.
U početku su središnja računala bila veličine čitavih soba, te se oko njih moglo doslovce hodati, a iz tih vremena nam je danas ostalo "nasljeđe" na tipkovnicama poput "Escape", što je bilo uobičajeni način za izlazak iz izbornika, te "SysRq" (System Request) na nekim tipkovnicama, koji vam je pri korištenju sustava temeljenom na terminalima, omogućavao prekidanje onog što radite i pokretanje druge zadaće. Pored toga, među standardima koje je donijelo System 360 računalo nalaze se 8-bitni bajt, bajt-adresabilna memorija, 32-bitna riječ, aritmetika dvojnog komplementa, komercijalna primjena mikrokoda za CPU, IBM Floating Point Architecture (IBM arhitektura kliznog zareza), EBCDIC znakovni sustav i devetokanalna magnetna traka.