Ruđerovi informatičari u projektima od 21 milijun eura

  • Objavljeno u Novosti
image

Ruđerov Centar za informatiku i računarstvo (CIR) je na zadnjem HORIZON 2020 ICT INFRA EU projektnom natječaju uspio ostvariti stopostotni učinak jer su sva tri predana prijedloga s partnerskim statusom uspješno prošla na natječaju.

Riječ je tri HORIZON projekta koji razvijaju kompleksnu arhitekturu i programsku podršku u području znanstvenog računarstva u oblaku (eScience Cloud Computing). Vrijednost projekata je 21 milijun eura, od čega 392 tisuće eura pripada Ruđerovcima.

U priopćenju za medije IRB navodi da će CIR za potrebe projekata uskoro zaposliti nekoliko mladih inženjera, a dok su dva projekta još u fazi ugovaranja, prvi među njima EGI-Engage (Engaging the Research Community towards an Open Science Commons) je već ugovoren i započeo je početkom ožujka. Svečano javno lansiranje tog projekta bit će na EGI konferenciji 2015. u Lisabonu sredinom svibnja.

U sklopu projekta uspostavit će se i jača suradnja s korisničkim zajednicama kroz mreže od osam centara kompetencija, od kojih je jedan centar kompetencije DARIAH(Digital Research Infrastructure for the Arts and Humanities), kojega u ime partnera iz Njemačke, Nizozemske, Austrije, Mađarske i Italije koordinira Institut Ruđer Bošković.

Ovim HORIZON projektima CIR je kao najmlađi i najmanji odjel IRB-a dosegao pozamašnu brojku od čak 19 europskih projekata vrijednih više milijuna eura, a tim sastavljen od tek 9 stalno zaposlenih stručnjaka pod vodstvom profesora Karolja Skale, uspješno aplicira na EU fondove od 2003. godine.

Riječ je o projektima iz distribuiranog računarstva kojima se uspostavila složena računalna infrastruktura za razvoj suvremenih istraživanja i rješavanja kompleksnih problema eScience tehnologijom, a kroz koje je omogućena i edukacija nemalog broja stručnjaka koji su stekli znanja u područjima gdje ne postoji dostatna edukacija na sveučilištima.

"Kroz EU projekte CIR je tako preusmjerio dio EU sredstava u RH i oplodio ih stvaranjem nove tehnologije i infrastrukture kojim su doprinijeli mogućnost primjene skalabilne virtualizacije znanstvene infrastrukture i uvođenje nove metode u znanstvenoistraživačkom radu u globalnim okruženjima", stoji u priopćenju IRB-a.

Podijeli