Laptop versus desktop PC do 6K kn u gamingu

  • Objavljeno u Novosti
image

Svaki puta kada se u nekom društvu govori u usporedbi igranja na prijenosnom i desktop računalu istog cjenovnog ranga, obično se stvore dva tabora. U jednom su hard core gameri koji zastupaju tezu da laptop nema apsolutno nikakve šanse, jer se za novac koji date za njega može složiti drastično bolji gamerski stroj, dok "protivnička" strana tvrdi da za najbolje performanse u igranju treba potrošiti ogroman novac na mrcinu od desktop računala, pa je stoga bolje kupiti praktično mobilno rješenje koje će vam omogućiti da svoje igre uvijek nosite sa sobom, te uživate u njima u solidnim performansama i smatraju da je priča o drastičnoj prednost desktop PC-a u današnje vrijeme samo mit.

Kako ne bismo ovu priču ostavili u domeni nadglasavanja i teorija, odlučili smo za potrebe testa u novom broju časopisa Vidi br. 228, provesti egzaktnu usporedbu stvarnih performansi u gamingu između prijenosnika Dell Inspiron 5748 koji košta 5.999 kn i ADM Game Haswell desktop PC-a, koji je u trenutku našeg testiranja koštao 6.369 kn.

Za potrebe ovog testiranja nismo koristili sintetičke benchmarke obzirom da vam oni neće uvijek dati objektivan uvid u gaming sposobnosti vašeg računala. 3DMark je naravno super benchmark alat, no vašem računalu bi možda pokazao slabiji rezultat, a vi iz iskustva znate da vam svaka igra "leti". Iz tog smo razloga koristili benchmarke isključivo iz samih igara, a zahvalno je što sve te igre, Metro: Last Light, Batman Arkham City i Shadow of Mordor nude ugrađen benchmark.

Kako bi pravilno usporedili desktop računalo i prijenosno računalo, morali smo ih postaviti u identične uvjete. To smo učinili tako da smo svaku igru testirali na tri različite postavke detalja, no pod uvjetom da su u sve tri postavke igre pokrenute u 1080p rezoluciji, odnosno u maksimalnoj rezoluciji koju podržava prijenosno računalo. U našem slučaju, Dellov laptop podržavao je rezoluciju od maksimalno 1600 x 900 piksela. Što se postavki detalja tiče, odredili smo da će to biti Medium, High i Ultra High. Low detalji nam nisu imali smisla jer nam je ipak stalo da igra na nešto liči. Također, svaki smo benchmark pokrenuli dvaput.

U novom Vidiju moći ćete pogledati detaljne tablice sa svim rezultatima koje smo dobili, pa ćete sada napokon znati kolike su stvarne razlike u performansama između laptopa i desktopa u gamingu. Drugim riječima, kada se idući puta u vašem društvu povede rasprava o tome, više se nećete morati nadglasavati, već ćete moći jednostavno izvući ovaj broj Vidija i gurnuti ga ekipi pod nos.

Dakako, mora se još reći da performanse ovise uvelike i o vašem pravilnom izboru hardvera koji nabavljate, jer lošim odabirom možete dobiti čudne rezultate, pa se može dogoditi da vaše desktop računalo za koje su vam trgovci pričali bajke predstavlja kantu u usporedbi s laptopom, kao i dakako obrnuto.

Podijeli