IBM predstavio novi SyNapse procesor temeljen na mozgu
- Objavljeno u Novosti
Računalni znanstvenici iz IBM-a smatraju kako je idući korak u razvoju naprednijih računala u procesorima koji će oponašati procese u ljudskom mozgu. Stoga su ovih dana predstavili novu inačicu SyNapse procesora koji razvijaju od 2011. godine, koji obrađuje informacije korištenjem mreže milijuna umjetnih neurona koji međusobno komuniciraju električnim "ispaljivanjima" (sinapsama), baš kao što to čine neuroni u ljudskom mozgu.
Mada procesor koristi iste osnovne komponente kao postojeći silicijski tranzistori, oni su konfigurirani tako da oponašaju ponašanje neurona i sinapsi između njih. Iako znanstvenici još od osamdesetih godina prošlog stoljeća eksperimentiraju s procesorima koji oponašaju procese u mozgu, svi oni do sada su bili više puta manje kompleksni, te nedovoljno snažni da bi mogli biti korišteni u praksi.
To najbolje možete vidjeti u infografici koju je objavio IBM, iz koje se vidi drastična razlika između njihovih sinaptičkih procesora i standardnih, uključujući i one koji se temelje na sinapsama i neuronima. Na primjer, prvi IBM-ov SyNapse procesor iz 2011. imao je samo 256 simuliranih neurona, a današnji ih posjeduje više od milijun.
Mada ovaj procesor nije gotov proizvod, IBM je demonstrirao njegovu moguću primjenu u stvarnom okruženju, pa iz video snimke raskrižja na cesti može prepoznavati automobile, ljude i bicikle. Za usporedbu, računalo opremljeno standardnim hardverom, koje je bilo u stanju činiti isto, istu zadaću je odrađivalo 100 puta sporije, dok je istovremeno trošilo čak 100 tisuća puta više struje nego IBM-ov procesor.
IBM-ovi znanstvenici sada eksperimentiraju s povezivanjem više SyNapse procesora, te vjeruju da će proizvesti superračunalo koje će ih koristiti na tisuće.
"Nešto više od milijun neurona na procesoru organizirano je u 4.096 indentičnih blokova po 250, što je napravljeno prema strukturi mozga sisavaca", navodi Dharmendra Modha, vođa ovog projekta u IBM-u. Pored toga, mada novi SyNapse procesor ima više tranzistora (više od 5 milijardi) od većine desktop procesora ili bilo kojeg procesora koji je IBM do sada napravio, on troši vrlo malo energije. Tijekom procesiranja podataka za prepoznavanje u spomenutom videu, trošio je samo 63 miliwatta struje. Serverski procesori sa sličnim brojem tranzistora troše desetke watta energije, odnosno oko 10.000 puta više.
"Naš novi procesor radi isključivo onda kada misli, a sve ostalo vrijeme spava. To je osnovna prednost kognitivnog računalstva", navode u IBM-u. Dakako, važna je i mogućnpst paralelnog obavljanja različitih zadaća istim neuronima kroz različite sinapse, pa je ovaj procesor idealan za multitasking.
Izvor: IBM