Ekskluzivno: Vidi na IDF-u 2015 - prvi dan
- Objavljeno u Novosti
Ovogodišnji IDF ponovno pratimo uživo iz prvih redova smještenog u srcu, tj. downtownu San Francisco grada u sklopu Moscone konferencijskog centra. Ovaj neslužbeni glavni grad Silicijske doline već je godinama poprište najvećeg Intelovog događaja koji se ponajprije fokusira na Intelove partnere, odnosno developere koji u suradnji s njima pomiču granice inovacije i postavljaju nove standarde koje ćemo mi kao potrošači imati prilike koristiti u bližoj budućnosti.
Inicijalni keynote i službeni početak IDF-a održao je ni manje ni više nego Intelov CEO hrvatskog porijekla Brian Krznarich. Glavna misao koja se suptilno provlačila kroz svaku prezentaciju bila je očekivano Internet of Things - IoT (Internet stvari).
Naglasak na ovaj trend proizašao je iz činjenice da većina nadolazećih inovacija stiže iz bliske suradnje s partnerima koji koriste Intelove tehnologije i hardverska rješenja. Krznarich je naglasio da je ovakva suradnja glavna karika u stvaranju novih tehnologija i oživljavanju vizija koje su do nedavno bile samo na papiru.
Gledajući unatrag, u zadnjih godinu dana mnogo toga se promijenilo, tehnologija se ušuljala u gotovo sve sfere našeg života, uključujući odjeću, torbe, automobile...
Definitivno se sve više osjeti da su računala prisutna na svakom koraku, a taj isti moment onda dovodi do sve većeg izražaja na njihovoj personalizaciji, što pak prirodno iziskuje drugačije načine da se ista sprovede kroz nove tehnološke trendove i rješenja.
Nove tehnologije, novi pristupi
Kao uvertira u cijelu priču, poslužila je Krzanicheva izjava da budućnost računala proizlazi iz tri pretpostavke – "Sensification" (nešto kao obavijesti iz osjetilnosti), "Smart and Connected" (pametni i povezani) i "Extension of you" (produžetak tebe). Njihovom kombinacijom dolazi se do potpuno drugačijeg korisničkog iskustva koje prije svega uporabu računala čini "seamless" (omogućuje prebacivanje s jedne stvari na drugu bez zastajkivanja), ali istodobno i više imerzivnijim.
Ovdje je Intel odradio nekoliko "live" demonstracija i najavio nove proizvode. Neki od najimpresivnijih su Intel RealSense tehnologija (set kamera i različitih senzora) u kombinaciji sa Savioke Relay robotom koji radi kao butler u hotelima i donosi gostima narudžbe. Isti taj robot je u sklopu demonstracije Krzanichu donio piće na pozornicu.
Paralelno s ovom prezentacijom Intel je najavio dostupnost sustava Robot Operating System koji se može koristiti u razvoju softvera za robote. Ovdje je Intel RealSense najavljen kao developersko okruženje, odnosno bolje rečeno alat s vrlo širokom primjenom i podrškom od strane najvećih kompanija poput Twitcha ili Razera, koji je čak predstavio i svoju novu gaming periferiju baziranu na toj istoj tehnologiji.
Još jedan dobar primjer raširenosti RealSense tehnologije je i Googleov projekt Tango koji omogućava real time 3D skeniranje prostora, a demonstraciju istoga smo imali prilike vidjeti uživo. Uz sve dostupne tehnologije i alate za razvoj koji su developerima na raspolaganju, raznolikost i mogućnost budućih aplikacija gotovo su beskonačne.
Internet of Everything
Brian se u jednom trenutku vratio nazad na temu IoT-a, a ovdje smo imali prilike vidjeti nekoliko različitih demoa čije su komercijalne primjene iza ugla, a sve zahvaljujući, kako to Intel kaže, činjenici da imaju robusnu i pouzadnu procesorsku platformu s popratnim tehnologijama / mogućnostima koja se idealno uklapa u IoT segment. Ovdje je N&W pokazao svoj demo kupnje hrane i pića na automatima koji na prednjoj strani imaju prozirni zaslon i koji procjenjuju demografiju kupca (starost, spol...), pa mu prema tome predlažu proizvode.
Isti taj aparat prepoznaje ukoliko je već imao interakciju s istim kupcem. Intel ovdje posebno naglašava činjenicu da nije potrebno imati fizičku interakciju sa samim uređajem, već je dovoljno uz pomoć gesta ostvariti kupovinu, što uređaj čini idealnim u sterilnim okolinama poput bolnica. Praktične primjene ovakvih tehnologija gotovo su neograničene, a brzina i vrijeme realizacije koji su potrebni da iste mogu doći do nas postaje nerealno kratko. Danas u laboratoriju, sutra među nama.
Budući da IoT, kao vrlo personalizirana i privatna platforma (gledano s korisničke strane), zahtijeva veću razinu sigurnosti, Intel je u suradnji s Atmelom i Microchipom razvio sigurnosni hardversko-softverski ekosustav koji uvelike eliminira mogućnost zadiranja u privatnost korisnika.
Iako većina korisnika još uvijek možda ne doživljava IoT kao zaseban trend, sama činjenica da Intel ima ukupno preko 250.000 IoT developera, 250 grupnih projekata i evente poput hackatonova kojih je do sada bilo održano preko 30, govori dovoljno o tome prema kojem smjeru IoT ide.
Wearables u rastu
Najveći tako reći ogranak IoT-a definitivno se odnosi na wearable (nosivoj) tehnologiji koja je doživjela rast od čak 115%. Odmah po toj izjavi iz backsteagea je na pozornicu izletio marketinški savjetnik Fossil grupe, te najavio nove proizvode, ponajprije satove, koje su razvili u suradnji Intelom.
O konkretnim modelima nije bilo riječi, ali možete očekivati poveću grupu proizvoda. U nastavku ove teme o nosivim tehnologijama Brian se nadovezao na svoju izjavu na CES-u, gdje je rekao da će računalo uskoro biti veličine gumba, a slijedeći taj komentar pokazao je i najav Intelovu novu Curie platformu koja stvarno nije niti puno veća od toga.
Ovakva platforma omogućila je ostvarivanje zanimljivih projekata, a jedan od njih je senzor koji su postavili na BMX bicikl u sklopu demoa kako bi pokazali mogućnost praćenja samog bicikla, njegov nagib, brzinu, rotaciju, odnosno praktički sve fizičke atribute, kako bi se lakše pratili podaci i time unaprijedila vožnja.
Intel je također najavio i Intel IQ SDK koji će s alatima poput time IQ (pametno upravljanje kalendarom) i identity IQ (spremanje identiteta korisnika, lakša autentifikacija), poboljšati svakodnevnicu korisnicima.
Reality show za geekove
Zadnji gost Brianovog keynotea bio je ni manje ni više nego CEO United Artists Media grupe, Mark Brunett, koji je odgovoran za hit reality TV show serijale poput Survivora, Celebrity Apprenticea i Sharka Tanka. Njegov dolazak na pozornicu zaintrigirao je mnoge, no zagolicana mašta odmah je dobila odgovor o čemu je zapravo riječ.
Riječ je naravno o novom reality showu u kojem glavni likovi ovog puta nisu nauljeni ljepotani ili wannabe biznismeni, već developeri. Makers contest će biti jedinstvena prigoda da se istaknu oni najposebniji po svojim vještinama i idejama, te da pritom zarade milijun dolara kao pobjednici.
1000 puta brži SSD-ovi
Nova 3D Xpoint tehnologija trebala bi okrenuti tržište SSD-ova naglavčke. Iako tehnički detalji još nisu poznati, Intel je pokazao mali demo performansi koji je u prosjeku pokazao 5-7 puta bolje IOPS performanse, dok performanse čitanja i pisanja još nisu definirane.
Intel zapravo ovdje ima još puno posla da bi došli do onog trenutka kada će ovakvi SSD-ovi biti finalizirani kao komercijalni proizvodi, a vrlo je vjerojatno da će do njihovog dolaska do krajnjih korisnika proći još dosta vremena, jer su prije svega namijenjeni prema poslovnim enterprise rješenjima. Intel je i sam rekao da je još uvijek u fazi definiranja planova kada je riječ o načinu i realizaciji kroz koju bi htjeli prezentirati ovaj proizvod, počevši od kapaciteta, pa sve do raznolikosti uporabe (platforme i sučelja).
10nm pod tepihom, za sada
Iako je ovo bio tek prvi dan IDF-a, Intel nije prozborio ni riječi o nadolazećem 10nm proizvodnom procesu, što nas dovodi do zaključka da vrlo vjerojatno niti neće. Nakon ubacivanja Kaby Lakea u roadmap, isti bi trebao po prvi puta unazad nekoliko godina poremetiti raspored predstavljanja novih platformi i procesora, što je vrlo vjerojatno razlog zbog kojeg nisu htjeli svraćati pažnju na 10nm proizvodni proces, obzirom da je isti zapravo odgođen za još jednu generaciju.
IoT @ VIDI
Kao što ste se mogli i sami uvjeriti, internet stvari (IoT) je jedna od najvećih stari koju Intel razvija za budućnost, što znači da nismo pogriješili kada smo u aktualnom broju časopisa Vidi 233/244, koji se nalazi na svim kioscima u zemlji, napravili veliku temu Internet of Things. Unutar teme smo i sami izradili Vidilab IoT gadget za samo 100 kuna, sastavili pregled najboljih hrvatskih i svjetskih IoT projekata i gadgeta, te donijeli pregled svih alata za IoT početnike.