EKSKLUZIVNO: Testirali smo HTC U11
- Objavljeno u Novosti
Istovremeno s predstavljanjem HTC U11 telefona na Tajvanu, novinar Vidija i Mobila došao je u priliku isprobati nasljednika HTC 10 uređaja. Ukratko, HTC U11 podržava IP67 certifikat, pokreće ga Snapdragon 835 čipset, ima 4 GB RAM-a (na nekim će tržištima ipak imati 6 GB, ali ne i na hrvatskom), ekran je dijagonale 5,5 inča, a kamere su 12 i 16 megapiksela, uz bateriju kapaciteta od 3000 mAh.
Novitet koji posebno ističu iz HTC-a, a na korisnicima je da kažu koliko im se sviđa i koliko je praktičan – Edge Sense tehnologija uz korištenje ultrazvuka omogućuje telefonu da osjeti naš pritisak na donjem bočnom dijelu kućišta. Bitno je naglasiti da se kućište mora istovremeno s obje strane pritisnuti u ruci, po principu kao da u ruci držite spužvu koju pritišćete kako biste iscijedili vodu. Podržano je pritiskanje uz nešto manji i uz nešto veći pritisak samog telefona pa će telefon različito reagirati na naš pritisak.
Istovremeno, ovisno što smo u postavkama raznih aplikacija definirali vezano uz Edge Sense tehnologiju, to će se i manifestirati kroz naš pritisak – recimo, ako želimo okinuti selfie fotografiju, dovoljno je samo stisnuti telefon u donjem dijelu kućišta. Ako još jače pritisnemo kućište, uključit će se bljeskalica. Nalazimo li se u Google Kartama (Google Maps), moguće je dodijeliti određenu radnju pritiskom po kućištu – recimo, za zumiranje karte. Trebamo li screenshot ekrana, dobit ćemo ga na ovaj način, a ne kombiniranjem raznih tipki telefona. Postoji doslovce milijun mogućih kombinacija za koje se rub telefona HTC U11 može koristiti.
S obzirom da je HTC U11 sada vodootporan i da mu ne smeta prašina, bitno je naglasiti da Edge Sense tehnologija radi i pod vodom, a ne samo na suhom.
HTC U11 na tržište dolazi kao posljednji od ovogodišnjih flagshipova koje očekujemo u ovom dijelu godine, a svoje mjesto pod suncem tražit će izradom od Gorilla 5 stakla, na prednjoj i stražnjoj strani kućišta koje je u suštini kao na modelima HTC U Ultra i HTC U Play. Bit će dostupan u pet boja kućišta – bijela, crna, plava, crvena i svijetloplava. Staklene površine primaju naše otiske prstiju, ali interesantno je da za brisanje otisaka ne trebamo nikakvu posebnu krpicu niti rukav majice nego je dovoljno samo proći s prstima po staklenoj površini i kućište je kao novo.
U11 ugodno leži u ruci, zaobljen je, odlično su izvedeni prijelazi između stakla i metala na rubu. Kućište se ne otvara, vrlo je kompaktno, utegnuto i čvrsto. Ulijeva povjerenje.
Na modelima serije U već smo upoznali HTC Sense Companion koji je na modelu U11 još više unaprijeđen, a radi se o svojevrsnoj umjetnoj inteligenciji koju HTC poprilično gura u posljednje vrijeme. Uz četiri mikrofona na kućištu, koji su uvijek aktivni i spremno čekaju naš glas, moguće je telefonu postavljati razna pitanja. Znamo da na tržištu postoje razna AI (umjetna inteligencija) rješenja, iz Amazona, Googlea, Applea, a HTC u modelu U11 nudi više AI asistenata, kako bi se maksimalno iskoristila pamet koju donosi umjetna inteligencija.
Što se kamera tiče, naprijed se nalazi 16-megapikselna kamera s UltraPixel performansama koje HTC koristi već duže vrijeme na svojim telefonima i ima f/2.0 otvor blende. Sa stražnje strane je brza 12-megapikselna kamera s jednostavnim sučeljem. Valja naglasiti da i noću fotografije dobro ispadaju jer nudi otvor blende f/1.7, uz veličinu piksela od 1,4 mikrometara. Podržava akustički fokus za digitalni zoom u videu, pa ako recimo netko pjeva, zumirat će se zvuk baš na tu osobu na toj poziciji.
U pakiranju s telefonom dobit ćete slušalice USonic sa sonarom pa se za dvije sekunde, preko ugrađenih mikrofona u same slušalice, može obaviti podešavanje zvuka. Slušalice se spajaju preko USB Type-C konektora, dakle nema 3,5 mm ulaza, kao i na modelima HTC U Ultra i U Play. Ipak, imate li svoje slušalice sa 3,5 mm konektorom, u pakiranju ćete dobiti i konektor za „3,5 mm – Type-C“. HTC BoomSound dolazi s posebnim pojačivačem zvuka, što smo i isprobali na licu mjesta – s maksimalnom pojačanom glasnoćom zvuka nema nikakvih distorzija iz stereo zvučnika, zvuk je konzistentan cijelo vrijeme bez obzira na glasnoću zvuka. Snažan bass dolazi iz zvučnika na dnu kućišta.
Za sami kraj našeg prvog testa HTC U11 ostavljamo podatak o ekranu od 5,5 inča, u SuperLCD5 tehnologiji u quad HD rezoluciji koja daje odličan vidljivi kut i vrlo vjerne boje, a omjer stranica ekrana je 16:9. Baterija kapaciteta 3000 mAh je dakle ista kao i na nešto većem modelu U Ultra s 5,7 inčnim ekranom, ali nam obećavaju bolje performanse uz čipset Snapdragon 835.
Naravno, sučelje Androida 7.1.1 je vrlo brzo, responzivno i ugodno za rad s velikim brojem aplikacija u pozadini. Telefon se može otključati preko senzora otiska prsta smještenom ispod ekrana, na kapacitivnoj tipki kao i na U Ultra modelu. Inače, u odnosu na U Ultra model, s kojim dijeli vrlo sličan dizajn, U11 se razlikuje po izgledu stražnje kamere koja je kod modela U11 okrugla (U Ultra ima pravokutni izgled), a i smještaj dual LED-ice kod U11 je na lijevoj strani u odnosu na kameru dok je kod U Ultra modela bljeskalica smještena s desne strane. Usporedimo li U11 s modelom U Play, tada će razlike biti vrlo mizerne jer oba modela imaju okruglu leću kamere, ali se kod U Play modela s iste (lijeve) strane nalazi okrugla rupica za LED-ice.
Cijena za HTC U11 za sada nije definirana, ali očekujemo da će biti ispod 6000 kuna.
Izvor: Mobil.hr