Demonstracija virtualizacije mrežnih funkcija

  • Objavljeno u Novosti
image

Nekoliko tjedana prije svojeg 15. rođendana Vipnet je u Zagrebu, kao jedan od prvih operatora u svijetu, demonstrirao tehnologiju virtualizacije mrežnih funkcija u živoj mreži. U praksi, to znači da će u sljedećim godinama sve više mrežne opreme biti zasnovano na virtualizaciji koja će operaterima omogućiti bržu i jednostavniju nadogradnju novim tehnologijama i funkcionalnostima. Odgovor je to na sve veće količine podataka koje mobilni operatori svakodnevno prenose putem svoje infrastrukture, a jedan od rastućih trendova svakako je video visoke kvalitete.

Gunter Ottendorfer (Telekom Austria Group)

Vipnet je u svojoj zgradi na zagrebačkom Žitnjaku uživo demonstrirao prijenos videa visoke rezolucije direktno iz Medulina, koristeći LTE tehnologiju, a brzina prijenosa podataka bila je oko 100 Mb/s. Demonstraciji je prisustvovao Günther Ottendorfer, član Uprave i glavni tehnički direktor Telekom Austria Grupe, a mogli smo čuti i Nishija Kanta iz tvrtke Connectem koja se u Silicijskoj dolini bavi virtualizacijom mrežnim softverom.

Zahvaljujući novim tehnologijama i arhitekturi mreže, korisnici više neće morati svoje video sadržaje prvo prebacivati na računalo pa zatim u cloud nego će direktno sa svojeg pametnog telefona sadržaj prebaciti u cloud memoriju, uz istovremenu smanjenu opasnost od gubitka podataka.

NFV odnosno virtualizacija mrežnih funkcija je tehnologija koja će telekom operatore transformirati u smjeru oblaka jer povećanje kapaciteta koje trebaju prenijeti između korisnika zahtijeva značajna ulaganja kako bi se osigurali adekvatni kapaciteti. Vipnet je jedan od prvih operatora u svijetu koji je započeo testiranje mogućnosti korištenja napredne LTE Advanced tehnologije, a današnja demonstracija predstavlja arhitekturu i mogućnosti koje možemo u narednim godinama očekivati od mreža koje koriste kombinaciju LTE Advanced performansi na virtualiziranom čvoru za upravljanje protokom podataka na LTE mreži, tzv. Enhanced Packet Core - EPC. Istovremeno, otvara se mogućnost upotrebe hardvera kakav je do sada bio korišten u IT sustavima, a manje kod telekom operatora. Na taj će način u budućnosti, u izgradnji mreže, moći sudjelovati razne startup IT tvrtke i dati svoj doprinos novim tehnologijama. Nakon Vipneta, i u drugim mrežama Telekom Austria grupe uslijedit će proces testiranja NFV-a (Bugarska, Srbija).

Demonstracija virtualizacije mrežnih funkcija, komunikacija između Medulina i Zagreba putem LTE Advanced

- Poznato je kako je Vipnet započeo kao startup te svoj razvoj i uspjeh na tržištu bazirao na inovacijama. Svaka od proteklih 15 godina je važna i svaka je na svoj način pomicala naše granice kroz implementaciju najnovijih svjetskih tehnologija što nastavljamo i danas. Projekt tehnološke transformacije SFERA koji je prije godinu dana započet na FER-u prvom demonstracijom LTE Advanced tehnologije i brzinama do 300 Mbit/s, u živoj mreži je omogućio brzine od 140 Mbps kakve su predstavljene i danas. Drugi dio projekta SFERA odnosi se na uspješno testiranje odnosno uvođenje NFV tehnologije na EPC čvoru LTE mreže što je jedna od prvih takvih implementacija u svijetu. U godinama koje dolaze tehnologija virtualizacije mrežnih funkcija u mnogome će promijeniti izgled Vipnetove arhitekture mreže i omogućiti bržu i efikasniju implementaciju novih funkcionalnosti za korisnike - izjavio Mladen Pejković, predsjednik Uprave Vipneta.

Mladen Pejković (Vipnet CEO)

Ove promjene krajnji korisnici neće osjetiti jer će oni i dalje koristiti mrežu i usluge kao i do sada, dok će operatori imati prednosti od povećane agilnosti programiranjem u standardiziranom računalnom okruženju, skraćivanja vremena potrebnog za plasiranje proizvoda i usluga na tržište jer će instaliranje i testiranje u ovakvom sustavu biti značajno brže. Istovremeno, boljim korištenjem hardvera i korištenjem distribuirane softverske blok arhitekture za telekom elemente temeljene na NFV-u operatori mogu postići značajne uštede te optimizirati korištenje resursa. 

Istaknimo kako je hrvatski Vipnet prvi krenuo s ovom implementacijom, iako se nalazi u vrlo nesigurnom okruženju zbog stalnih promjena u regulativi telekom industrije kao i raznim nametima koji opterećuju razvoj ove propulzivne industrije.

Podijeli