Zrakoplov s ljudskom kožom koja osjeća
- Objavljeno u POP TECH
Britanski znanstvenici i inženjeri tvrtke BAE Systems iz Essexa razvijaju takozvanu "ljudsku kožu" za zrakoplove koja se sastoji od mreže s više desetaka tisuća mikro senzora čija uloga je da osjećaju svijet oko sebe i detektiraju eventualna oštećenja, pa bi se ovaj sustav uskoro mogao ugrađivati u vojne zrakoplove kojima bi dao nove mogućnosti senzorske umjetne inteligencije.
Kao što navode, senzorski sustav ove "kože" može precizno pratiti "zdravlje", kretanje, temperaturu, brzinu vjetra i locirati potencijalne probleme na bilo kojem mjestu baš poput ljudskog tijela.
Ovo bi se moglo nazvati britanskim odgovorom na tehnologiju pametnog oklopa koji razvija američka vojska, čiji senzorski sustav bi se uskoro trebao naći na tenkovima i oklopnim transporterima.
Za razliku od američkog sustava, koncept BAE Systemsa koristi senzore koji pojedinačno nisu veći od zrna riže, što omogućuje da pametna koža zrakoplova ni po čemu ne utiče na njegove letne karakteristike. Svaki posjeduje vlastiti energetski izvor, a kada se upare s upravljačkim softverom, mogu komunicirati između sebe na isti način kao što naša koža komunicira s mozgom.
Inženjeri kažu kako će ovaj sustav također smanjiti redovne preglede zrakoplova na tlu, čiji dijelovi će se mijenjati čim senzori ukažu na probleme poput oštećenja, zamora materijala ili isteka roka valjanosti.
Znanstvenici navode da ovaj sustav ima i velike mogućnosti primjene u civilnom sektoru, pa bi i putničkim zrakoplovima trebao povećati sigurnost.
Izvor: BAE Systems