VIDEO: X-48C, budućnost zračnog prometa
- Objavljeno u POP TECH
NASA je iznad zračne baze Edwards izvela prvi let prototipa letjelice X-84C, koju već nekoliko godina razvija u suradnji s Boeingom, a dolazi kao evolucija letjelice X-48B koja je ostvarila 92 pokusna leta u razdoblju između 2007. i 2010.
Ovaj neobični trokutasti zrakoplov ima jedinstven oblik, obzirom da su mu krila sastavni dio trupa, a predstavlja nastavak dizajnerskih rješenja koja su se još davnih šezdesetih godina razvijala za potrebe svemirskog programa, no odbačena su nakon što je prihvaćen dizajn Space Shuttlea.
Boeing je prije nekoliko godina te projekte izvukao iz naftalina, te započeo razvoj letjelice koja će, kako kažu, " kroz nekih 20 godina predstavljati sinonim za najeekonomičniji, najefikasniji i po okoliš najmanje štetan zrakoplov namijenjen prijevozu putnika".
Testirani prototip je znatno manji (model 1:8,5) od onog koji će se razvijati za putnički prijevoz, te je daljinski upravljan, no taj će dizajn jednog dana omogućiti veliku iskorištenost putničkog i prtljažnog prostora, te dovesti do značajnih ušteda goriva zbog izuzetnih letnih karakteristika, po kojima pomalo podsjeća na papirnate aviončiće koje smo izrađivali kao djeca.
Prototip u sadašnjoj fazi može letjeti brzinom od 138 mph, nekih 35 minuta na visini od 3.050 metara, a jučerašnji pokusni let je trajao samo 9 minuta, što je NASA-i i Boeingu bilo dovoljno da test smatraju "savršeno uspješnim".
Boeingov glavni inženjer Norman Princen kaže kako se "efikasnost potrošnje goriva kod putničkih zrakoplova od kasnih 50-ih godina prošlog stoljeća povećala za 50 posto, no za dalju efikasnost je potreban potpuno radikalan dizajn, a to je upravo ono što donosi X-48".
NASA i Boeing za sada još ne izlaze s točnim podacima kada će se pojaviti prvi X-48 u pravoj veličini, no vjeruju da bi u sljedećih 15 godina mogli započeti prve testove s posadom.