VIDEO: Što se događa kad se prejedamo

  • Objavljeno u POP TECH
image

U trenutku dok Ameri slave Dan zahvalnosti (Thanksgiving Day), a mi se polako približavamo razdoblju blagdana tijekom kojih ćemo naša jadna tijela trpati svim i svačim, ekipa znanstvenika iz Američkog udruženja kemičara (ACS), na svojem je YouTube kanalu objavila zanimljiv video koji će vam na razumljiv i jednostavan način objasniti što se događa kada jedemo više nego što bismo trebali.

Kao što ćete moći vidjeti u videu dolje, naš želudac se može razvući do volumena od otprilike jedne litre. Drugim riječima, on može prihvatiti ograničenu količinu hrane u određenom razdoblju.

Kada je pun i razvučen, želudac pritišće druge organe u šupljini abdomena, a kada se tu doda zrak koji također trpamo u sebe zajedno s hranom, ne čudi što se povremeno osjećamo kao da ćemo eksplodirati.

Kada je naš želudac zaposlen probavom, stvara se kemijski spoj koji je u znanstvenoj zajednici poznat kao klorovodična kiselina. Ako se njezina proizvodnja dovoljno poveća, pronalazi svoj put u jednjak i stvara nam žgaravicu, odnosno osjećaj žarenja koji se širi iz želuca ili donjeg dijela prsišta prema vratu. Ako je žgaravica učestala, produženi i učestali kontakt kiselog želučanog sadržaja sa sluznicom jednjaka može dovesti do ozbiljnijih problema poput povrede sluznice jednjaka.

No pozitivno je što naše tijelo ima jedan organ koji će nas upozoriti da se ne bismo smjeli više pretrpavati. Dakako, to je mozak. Drugim riječima, ako znamo slušati signale koje nam šalje mozak, trebali bismo svaki puta odložiti žlicu ili vilicu kada nam javi da nam je dosta hrane, kako ne bismo tjerali svoj želudac da procesira više hrane nego što može.   

Izvor: Reactions [YouTube]

Podijeli