VIDEO: Kokice za pakiranje za bolje baterije

  • Objavljeno u POP TECH
image

Vjerojatno ste barem jednom pri kupnji nekog gadgeta bili ljuti jer su ga zapakirali u kutiju prepunu sitnih komadića stiroporne pjene, čija namjena je da ga čuvaju od oštećenja tijekom transporta, a vama stvore hrpu smeća posvuda naokolo.

Ukoliko te male komadiće koje Ameri zovu "packing peanuts" ili "styrofoam popcorn", koje ćemo mi nazvati  "stiroporne kokice" niste iskoristili u neku dekorativnu svrhu, vrlo je vjerojatno da su završile u smeću, no znanstvenici Sveučilišta Purdue su otkrili način kako ih iskoristiti za izradu učinkovitijih litij-ionskih baterija nove generacije.

Posebnim procesom zagrijavanja, znanstvenici su pretvorili ove kokice u ugljikove anode u kojima se pohranjuju litijski ioni tijekom punjenja baterija.

Osim što bi mogla poslužiti za zbrinjavanje pakirnog otpada, ova tehnologija može dovesti do baterija koje se pune znatno brže u odnosu na postojeće.

Ugljikove anode su deset puta tanje od postojećih koje se nalaze u komercijalno dostupnim baterijama, što znači da ne stvaraju ni približno toliki električni otpor u odnosu na njih.

Znanstvenici navode da je potrebno izvesti još dosta poboljšanja prije nego što se baterije temeljene na ovim kokicama nađu u našim gadgetima, posebice u vezi njihovog kapaciteta. Laboratorijski uzorci su se pokazali sposobnim za 300 ciklusa punjenja bez gubitka kapaciteta, no za uređaje koje ćete koristiti godinama, potrebno je izvesti znatna poboljšanja po tom pitanju.   

Dodatna korist ove tehnologije je u relativno jeftinom procesu proizvodnje, te laganoj implementaciji za izradu na velikoj skali.

Uglavnom, postoji mogućnost da ćete uskoro nakon što izvadite svoj gadget iz pakiranja, moći poslati stiroporne kokice natrag u dućan ili odnijeti na posebno mjesto prikupljanja, pa ćete možda dobiti i neki mali povrat novca kao u slučaju plastičnih boca. 

Izvor: Phys.org

Podijeli