VIDEO: Kako upravljati robotima mislima
- Objavljeno u POP TECH
Zahvaljujući profesoru biomedicinskog inženjerstva Bin Heu i nejgovom timu sa Sveučilišta Minnesota, sedmero mladih osoba je naučilo kako koristiti svoje misli za upravljanje letećim robotom u sportskoj dvorani, gdje su bili u stanju quadcopter podizati, spuštati, mijenjati mu smjerove, te ga čak provoditi i kroz prstenove. Mada ovakvi projekti nisu novost i već se nekoliko godina provode širom svijeta, znanstvenici Minnesote vjeruju kako su oni sa svojim istraživanjima otišli najdalje, te vjeruju kako će njihova tehnologija uvelike pomagati ljudima koji boluju od neurodegenerativnih bolesti, te nemaju ni mogućnost govora.
3D sustav koji su opisali u publikaciji Journal of Neural Engineering pod nazivom BCI (brain-computer interfaces) je potpuno neinvanzivan, te koristi očitanja preko EEG kape sa senzorima.
BCI funkcionira zahvaljujući, kako kažu, "geografiji motornog korteksa", područja mozga koje upravlja pokretima. Kada se krećemo ili pomislimo na pokret, neuroni u motornom korteksu stvaraju male električne napone. Kada pomislimo na neki drugi pokret, aktiviraju se druge grupe neurona.
"Sortiranje tih grupa predstavlja osnovu rada BCI-a", kaže He. Mi smo prvi koji su koristili zajedno MRI i EEG kako bismo mapirali gdje se aktiviraju neuroni u mozgu kada zamišljamo određene pokrete. Sada znamo od kuda dolaze ti signali".
Ta "moždana mapa" je između ostaloga pokazala da se najlakše detektiraju signali koji nastaju kada zamišljamo skupljanje prstiju u šaku.
"Ovo saznanje o vrstama signala koji se generiraju ovisno o zamišljenim pokretima pomažu nam optimizirati dizajn sustava za upravljanje letećih objekata u realnom vremenu", objašnjava He.
64 elektrode koje se nalaze na skalpu, odnosno na EEG kapi i prate električne aktivnosti mozga, mogu slati signale koje detektiraju u računalo, koje prevodi uzorak u elektronsku komandu. Dragovoljci su prvo učili kako koristiti misli za upravljanje 1D pokretom kursora na ekranu, potom 2D kretanjem, a potom 3D upravljanjem virtualnog helikoptera.
Kada su to savladali mogli su upravljati pravim letećim robotom sustavom AR-a (proširene stvarnosti). Nakon što računalo prevede EEG signale mozga u komandu, računalo je šalje robotu putem WiFi-a.
He vjeruje kako će osim pomoći invalidnim osobama ova tehnologija koristiti i oboljelima od Alzheimera, a on i njegov tim sada proučavaju i neke pacijente koju su imali moždani udar kako bi vidjeli može li im pomoći u "prespajanju" moždanih sklopova kako bi se zaobišla oštećena područja mozga.
Izvor: Sveučilište Minnesota