VIDEO: Dronovi pronalaze minska polja

image

Svima nam je poznato koliki problem dan danas Hrvatskoj i BiH stvaraju mine "posijane" devedesetih godina prošlog stoljeća na raznim područjima koja su se nalazila u ratnim zonama. Nedostatak novca za razminiranje uvelike otežava čišćenje terena, a stručnjacima koji se bave tim opasnim poslom, sve manje se gura glava u torbu kada znaju da su im rizik i plaća u totalnom nerazmjeru.

Problem minskih polja koja svako malo uzmu nečiji život ili stvaraju invalide, nije svojstven samo za naše krajeve, već ga se može naći širom svijeta, pa prema podacima UN-a, svake godine zbog posljedica pješačkih mina pogine više od 15 tisuća ljudi, među kojima su u velikom broju djeca.

Znanstvenici Sveučilišta Bristol, žele dati svoj doprinos čišćenju mina, korištenjem tehnologije dronova, koji bi se u početku trebali davati jedinicama na terenu za snimanje i mapiranje područja, a nakon toga će dobiti mogućnost samostalnog detektiranja mina pomoću raznih tehnologija, koje uključuju infracrvena i toplinska skeniranja tla, kao što objašnjava dr. John Day, jedan od voditelja projekta, u ovom videu.

Projekt se financira iz fonda humanitarne organizacije Find A Better Way koji je 2011. godine osnovao legendarni engleski nogometaš Sir Bobby Charlton, kada je prilikom jedne posjete područjima uz minska polja u Kambodži shvatio kakvu  humanitarnu katastrofu stvaraju pješačke mine.

Inače, isti fond pomaže i hrvatskom projektu pod nazivom PERUNN, unutar kojeg znanstvenici sa Zagrebačkog sveučilišta pod vodstvom profesora Vedrana Bilasa i dr. Darka Vasića, razvijaju napredne detektore za otkrivanje mina koji će biti znatno učinkovitiji od postojećih detektora metala.

Ovih dana dr. John Day i njegov tim sa Sveučilišta u Bristolu izazvali su pozornost britanskih medija, jer su svoje dronove doveli na čuveni Old Trafford, stadion na kojem igra Manchester United, no tamo ne traže mine, već testiraju tehnološka rješenja za njihovu uporabu u minskim područjima.

Podijeli