VIDEO: Arhitekt gradi 3D isprintane zgrade
- Objavljeno u POP TECH
Današnja tehnologija 3D printanja sve više se razvija u smjeru koji će jednog dana zamijeniti mnoge tehnološke procese izrade predmeta i objekata koji nas okružuju.
Nizozemski arhitekt Janjaap Ruijssenaars tu tehnologiju želi dovesti na područje graditeljstva, izradom futurističkih zgrada u obliku zatvorenih petlji, za koje predviđa da će koštati oko 4-5 milijuna eura, te ih ima namjeru graditi širom svijeta.
Prema njegovim riječima, za izgradnju ovih neobičnih zdanja zainteresirani su mnogi svjetski muzeji, ali i privatni investitori, pa je već angažirao stručnjaka za 3D printanje Enrica Dinija, čiji industrijski printer koristi pijesak i posebnu masu za povezivanje, od čega se dobiva, kako kaže, "materijal sličan mramoru, čvršći od cementa".
Ruijssenaars navodi kako će zgrada imati betonske temelje, dok će svi zidovi biti isprintani. "3D printanje je nevjerojatno, Za mene kao arhitekta ovo je izvrstan način za konstrukciju takvog specifičnog dizajna. Ovdje ne postoji ni početak ni kraj, a to možemo proizvesti 3D printerom", kaže arhitekt u vezi svoje futurističke zgrade u obliku petlje.
"U tradicionalnom graditeljstvu, prvo morate napraviti kalup ("šalung") od drva, koji potom punite betonom, a potom uklanjate drvo. To je gubitak vremena i energije. Sada možete printati što god želite, a to je znatno direktniji način gradnje", kaže Ruijssenaars.
Prva zgrada rađena ovom tehnologijom će biti izgrađena u Brazilu, a financira ju privatni investitor koji će je pretvoriti u muzej indijanske umjetnosti u nacionalnom parku.
"Željeli bismo izgraditi po jednu našu zgradu u svakoj državi", kaže Ruijssenaars.