VIDEO: AR interaktivna stakla za budućnost muzeja

  • Objavljeno u POP TECH
image

Diego Martinez Plasencia, Florent Berhaut i Sriram Subramanian, članovi bristolske BIG grupe za interakciju i grafiku na Sveučilištu u Bristolu, uskoro će objaviti znanstveni rad u kojem prikazuju sustav poluprozirnih ogledala koja reagiraju na interakciju ispred i iza sebe.

Kao jednu od mogućih primjena ove tehnologije, mladi znanstvenici vide korištenje u muzejima u kojima se vrijedni eksponati nalaze iza prozirnog stakla. Ljudi ispred staklenog ormara s eksponatom mogu vidjeti odraz svojih prstiju unutar njega koji preslikava kretnje ispred.  Direktnim upiranjem prsta na eksponat ili određeni njegov dio, posjetitelj može aktivirati ekran na kojem će se pojaviti podaci o predmetu, ili njegova uvećana projicirana slika kojom mogu manipulirati, okretati je i proučavati razne detalje.

Znanstvenici su se za realizaciju ovog sustava poslužili kombinacijom nekoliko tehnologija projekcija i ekranskih prikaza, uključujući "razdvajače svjetlosnih zraka" i dvostrana ogledala, dok su postavljanjem projektora na vrh ormara omogućili da se virtualni prsti ponašaju poput malih svjetiljki koje osvjetljavaju dijelove objekata. Kada odraz ruke prođe kroz objekt, projekcija na korisnikovoj ruci se može koristiti za otkrivanje njegove unutrašnjosti, što će se prikazati kao projekcija na samom objektu koji će djelovati kao da se našao pod rendgenskim zrakama.

Ekipa BIG-a ujedno je demonstrirala i umjetničke instalacije koje kombiniraju ovaj pristup s volumetričkim ekranima, među kojima je i miksanje glazbenih loopova u kombinaciji stvarnog umjetnika ispred stakla koji upravlja pravim digitalnim uređajima s druge strane, dodaje efekte ili ih obogaćuje zvukovima po želji.

Mladi znanstvenici vjeruju kako njihova inovacija predstavlja jedan novi tip dvosmjerne interakcije u proširenoj stvarnosti, kakva se do sada nije koristila u praktičnoj primjeni AR tehnologije. 

Izvor: BIG

Podijeli