Top 5 alata za glazbenu kolaboraciju od kuće

  • Objavljeno u POP TECH
image

Glazbena industrija je ovih dana također jako pogođena pandemijom koronavirusa. Glazbenici, kompozitori i producenti ostali su kod kuće i nisu u mogućnosti uživo surađivati na novim materijalima, svirati na koncertima, vježbati sa svojim bandovima ili orkestrima, no i dalje imaju mogućnost glazbene kolaboracije pomoću ratnih alata.

Mi ćemo vam predstaviti njih nekoliko, no lako ćete "guglanjem" pronaći i neke druge koji bi mogli zadovoljiti vaše potrebe za glazbenim izričajem. Alati koje predstavljamo namijenjeni su svim vrstama glazbenika  bez obzira na žanrovsko opredjeljenje omogućuju stvaranje novih "beatova", "jamanje" u društvu drugih glazbenika ili pjevača, pa čak i kompletnu realizaciju čitavih glazbenih projekata.

Osim što će vam pomoći u ovo doba karantene, ukoliko se s njima naučite dobro služiti, sigurno će vam puno koristiti i kada COVID-19 nestane.

Splice

Splice je servis koji je specijalno napravljen za glazbenike i posebice glazbene producente. Možda vam je ime poznato kao Splice Sounds, najveća kolekcija sampleova na internetu kreiranih od  strane korisnika. Već samo kao takva baza za stalno rastući biznis sa sampleovima, Splice je velika stvar, no njegova ugrađena cloud platforma namijenjena onima koji se bave digitalnom audio produkcijom, hardverskim ili softverskim DAW-om (Digital audio Workstation), čini ga vrlo naprednom platformom.

Na Spliceu možete raditi backup čitavih DAW projekata s Ableton Livea, Logica i drugih DAW-a korištenjem Splice Studio softvera, dok u njegovoj Community sekciji možete dijeliti projekte i surađivati s drugim korisnicima Splicea. Spomenuti Splice Sounds sampleovi vam nude gotovo beskonačne uzorke sampleova za vaše trackove (kanale) koje koristite u pjesmama. Ako ste navikli na suradnju sa svojim prijateljima u njihovim domovima ili u studijima, sada to isto možete činiti na virtualan način pomoću Splicea.

Registracija je besplatna i korištenje brojnih značajki se ne plaća, dok ćete za profesionalne pluginove te pristup ogromnoj bazi sampleova, loopova, FX-a i preseta morati plaćati pretplatu koja se kreće od 7,99 do 21,99 dolara mjesečno.

Više informacija i registracija: https://splice.com

Soundtrap

Glazbena produkcija u kućnim studijima obično se veže uz softver za desktop računala, no postoje i mobilne aplikacije koje omogućuju izradu glazbe i kolaboraciju između glazbenika iz njihovih dnevnih soba. Među njima je i Soundtrap, online servis i aplikacija koju je proizveo veliki servis za distribuciju digitalne glazbe Spotify, koja predstavlja robusni moderni DAW koji je u cijelosti online, pa ga možete koristiti preko web stranice ili putem aplikacija za Android i iOS.

Ako ste se ikada bavili kućnom glazbenom produkcijom vrlo brzo ćete se snaći u sučelju koje je jako jednostavno i intuitivno te omogućuje jednostavan rad početnicima, a za one koji baš ništa ne znaju nude se odlični video tutoriali. Bez obzira snimate li svoju glazbu, vlastite podcaste ili želite odmah miksati beatove u DAW formatu, Soundtrap će vam to jednostavno omogućiti.

U osnovnoj Basic verziji korisnici mogu raditi na najviše 5 projekata, koristiti 210 instrumenata i zvukova te 900 loopova besplatno. Obzirom da se temelji na webu, možete jednostavno pozvati prijatelje preko raznih društvenih platformi kako bi s vama surađivali kroz opciju "Start a collaboration". Također možete tražiti i suradnike koje ne poznajete, pa pošaljete "oglas" da tražite nekoga tko zna svirati bubanj, bas, gitaru, sint, kao i navesti za koji žanr vam treba.

Više informacija i registracija: https://www.soundtrap.com 

JamKazam

Ako svirate u nekom od bandova kojima su lađe potonule nakon otkazivanja svih koncerata zbog pandemije, možete se fokusirati na live streaming svoje glazbe fanovima. Za to možete koristiti razne alate i servise, uključujući Instagram Live, no ako želite svirku svojeg banda podići na malo višu razinu, predlažemo vam JamKazam. To je servis koji glazbenicima omogućuje sviranje s drugim kolegama iz njihih domova na internetu, čak i u većoj kvaliteti.

Glazbenici mogu snimiti svoje dionice na pojedinačne kanale i potom puštati slušateljima snimku čitavog banda, ili prenositi uživo svoje svirke u realnom vremenu. Mnogi glazbenici zapravo koriste JamKazam platformu najviše za online vježbanje s bandom. Svirati možete odmah nakon što preuzmete aplikaciju za Windows ili Mac računalo, registrirate se i pozovete svoje kolege iz banda, a svakom dodjeljujete njegov kanal za instrument ili vokal.

Osim sviranja sa živim glazbenicima imate i mogućnost sviranja/vježbanja uz midi pjesmu ili dionicu, a osim kontrola za podešavanje jačine ulaznih i izlaznih signala/kanala i mogućnost dodjeljivanja VST instrumenata i efekata. Tu je i metronom koji možete uključiti kako bi band lakše ostao u pravom tajmingu. Potom svirku, bilo snimljenu ili uživo, možete dijeliti svojim fanovima i omogućiti im pravi live koncert iz domova ekipe vašeg banda. Ako vi i vaši glazbenici iz banda imate dobru internetsku vezu, dobit ćete vrlo solidni glazbeni online izričaj uz nisku latenciju.   

Više informacija i registracija: https://www.jamkazam.com

JamTaba

JamTaba je još jedan besplatni open source softver koji omogućuje online sviranje s glazbenicima širom svijeta. Program se može koristiti kao samostojeći softver za Windows, Linux i Mac računala, ili kao VST (Windows), ili AU (Mac OSX) plugin. Za samostojeću inačicu možete koristiti svoju kameru, audio ili MIDI uređaje (instrumente) i ubacivati VST/AU pluginove, a JamTaba će vaše sviranje streamati na ninjam servere.

Pored toga JamTaba će primati i izvoditi i streamove drugih audio/video streamova, što znači da će vam omogućiti puno zadovoljstva u zajedničkom sviranju ili kako to glazbenici vole reći "jamanju". Isto kao u slučaju s alatom JamKazam, glazbenike na svoje jam seanse možete pozivati i ako ih ne poznajete, prema zemljopisnim i žanrovskim značajkama, te prema instrumentima koje sviraju.

Na taj način možete složiti međunarodni band koji će svirati u vašoj virtualnoj garaži. Svaki glazbenik će vam se na dodijeljenom kanalu prikazivati u video prozorčiću pa se možete i gledati kao na pravoj svirci, a tu je tekstualni chat pa se možete i dopisivati. Tehnički gledano malo je neobičan način na koji se na ninjam serverima rješava latencija, no u konačnici rezultati su jako dobri. Obzirom da je softver open source, glazbenici koji se malo razumiju u programiranje mogu dati svoj doprinos i u razvoju softvera.

Više informacija i preuzimanje: https://jamtaba-music-web-site.appspot.com

Ableton Link

Zajedničko sviranje s akustičnim instrumentima je prilično prirodna stvar, no da biste elektronske instrumente složili u neku vrstu banda treba vam nešto drugačije, a to nudi Ableton Link, koji sve instrumente povezuje preko lokalne kućne mreže. Obzirom na to, ovo nije alat koji će vam omogućiti kolaboraciju s glazbenicima iz raznih dijelova grada ili svijeta, ali ako ste se u izolaciji našli s nekoliko cimera, moći ćete se zabaviti u zajedničkom sviranju, miksanju i "DJ-anju", dakako uz držanje propisanog razmaka od 2 metra.

Za povezivanje vam nisu potrebni USB ili MIDI kabeli, a korisnici ne trebaju posjedovati ni Ableton Live, jer će Ableton Link raditi s bilo kojom aplikacijom koja ima podršku za njega. Za sinkronizaciju je dovoljno povezati sve aplikacije u jednu Wi-Fi mrežu i potom u njima omogućiti Ableton Link opciju.

Nakon toga svi će uređaji biti upareni i sinkronizirani i elektronsko jamanje može započeti. Na stranici Ableton Linka imate veliki popis podržanih aplikacija za iOS, Linux, Android, macOS i Windowse. Mi ćemo vam nabrojiti samo neke kao što su Cross DJ Pro, Remixlive, Ninja Jamm, Snap, EG Pulse, Koala Sampler, Camelot, Reaktor 6 i Traktor Pro 2. Dobra fora je i u tome što tijekom izvedbe svatko može uskočiti i mijenjati parametre drugih, što može biti i svojevrsna zabava za kratiti vrijeme.

Više informacija: https://www.ableton.com/en/link/

Podijeli