Tenisice koje se same vežu
- Objavljeno u POP TECH
Kompanija Nike nedavno je najavila proizvodnju ograničene serije slavnih tenisica s posebnim svjetlosnim efektima. Te su tenisice poprimile kultni status u filmu Povratak u budućnost 2 (Back to the future II), a Nikeov model će se zvati Nike Air Mag. Za postizanje atraktivnih svjetlosnih efekata, u tenisice će se ugrađivati posebna LED tehnologija.
Ipak, kako se većina sjeća, futuristički dojam ovih tenisica je postao slavan upravo zahvaljujući sposobnosti samovezanja. Takve se tenisice možda neće naći u prodaji 2015. godine, kako je predvidio film, ali to ne znači da ne zaslužujemo imati samovezujuće tenisice već danas. Evo nekoliko mogućih načina kako proizvesti takve tenisice.
Dr. Hillel Chiel, profesor robotike na sveučilištu Case Western, bavi se upravo spojem biologije i robotike. Dosad se bavio proučavanjem školjkastih biorobota, a raspolaže zavidnim znanjem o robotima koji mogu mijenjati svoj oblik i veličinu. Na upit o samovezujućim tenisicama šaljivo odgovara: "A da pokušate s Velcro proizvodima?" (Velcro je poznata američka tvrtka za proizvodnju raznih ljepila i materijala za vezanje. - op. autora.). Postoje dva osnovna koncepta samovezujućih tenisica: vezanje u čvor bez ljudske intervencije i stezanje vezica. U filmu je predstavljen potonji. Je li moguće ostvariti i ovaj prvi koncept?
"To bi bio izuzetno složen pokret", objašnjava dr. Chiel. "Vezice bi trebale biti načinjene od posebnih materijala koji bi se mogli opustiti i stegnuti po naredbi, a sam pokret vezanja morao bi biti izuzetno precizan". Dr. Chiel već radi na projektu robota koji imitira pokret kraka hobotnice, a koji bi, jednog dana, mogao obaviti ovu zamršenu kretnju. Ipak, takvo što možemo očekivati tek u dalekoj budućnosti, a osim toga, tenisice Martya McFlya nisu se vezale u čvor. "Najbolje rješenje je uvijek ono najjednostavnije", naglašava dr. Chiel. I uistinu, danas raspolažemo s nekoliko mogućnosti koje bi se mogle iskoristiti za proizvodnju samovezujućih tenisica iz filma.
Uradi sam
Prošle je godine Blake Bevin predstavila uradi sam verziju samovezujućih tenisica, koje nevjerojatno liče na McFly tenisice. Prva se verzija oslanjala na vanjski uređaj za stezanje vezica i vanjsko napajanje, koji bi se priključili na stražnji dio tenisice. Unatoč nezgrapnom izgledu, radi se o izuzetno sofisticiranom sustavu. Ulaskom noge u tenisicu opterećuje se senzor pritiska, koji potom aktivira uređaj za stezanje vezica. Otpuštanje vezica započinje po istom principu: smanjenjem pritiska na senzor tijekom izvlačenja noge iz tenisice.
Drugu verziju odlikuje ugrađeni motor za stezanje i unutarnje napajanje. Ova verzija također frapantno podsjeća na tenisice iz filma. Ugrađeni motor i aktivator čine ovaj model dodatno futurističkim. Projekt je predstavljen na Kickstarteru, gdje je Blake ponuđeno 25 000 dolara da dodatno smanji veličinu prototipa i što prije započne s prezentacijama raznim proizvođačima, što je ona započela već krajem prošlog mjeseca.
Službena verzija?
Nike je već patentirao samovezujuće visoke tenisice, a sami ustroj objavljen je otprilike prije godinu dana. Nikeov model vrlo je sličan 2.0 verziji Blake Bevin (iako ih ona smatra prejednostavnima u odnosu na njezine). Tenisice sadrže maleni motor u peti koji se aktivira pritiskom na tipku smještenu s bočne strane tenisice. Nike je predstavio i jednostavnu stanicu za napajanje tenisica koja je mnogo praktičnija od one iz filma. Naime, u filmu su se tenisice napajale preko kabela koji se spuštao niz nogu Michaela J. Foxa.
Ipak, dosad Nike nije poduzeo nikakav korak prema realizaciji ovog patenta. Šteta, jer je očito kako je tehnologija potrebna za proizvodnju ovih tenisica itekako dostupna. Dizajn tenisica Blake Bevin čini se ponešto kompliciranijim, ali uz Nikeov novac, zanimljivo bi bilo vidjeti krajnji rezultat.
Robotika
Na spomen potpuno robotiziranih vezica, dr. Chiel postaje sumnjičav, ali to nikako ne znači da ne postoje druga robotička rješenja. Jedna mogućnost je (koliko god dosadno izgledala) robotizirana kutija koja bi vezala tenisice umjesto Vas. No mada već postoje roboti poput Wilow Garage PR2 robota koji je sposoban izvršavati izuzetno delikatne zadatke ili pak Da Vinci robota koji (uz ljudsku kontrolu) može izvoditi kirurške operacije, takvo rješenje nije ni izbliza toliko atraktivno kao samovezujuće tenisice.
Dr. Chiel također je opisao i materijale koji se mogu, po naredbi, stegnuti i opustiti. On je samovezujuće vezice zamislio kao spone koji bi se stegnule na nozi, odnosno opustile kada bi tenisice željeli izuti. Takvo što može se postići cijelim nizom materijala poput slitine poznate pod nazivom nitinol. Nitinol je metal koji se može izliti u određeni oblik poput, recimo, spirale. Jednom kada se ohladi, takva se spirala može razvući u bilo kojem smjeru.
Želite li vratiti spiralu u početni oblik, samo trebate kroz nju propustiti električnu struju. Trenutačno je za takav efekt potrebna dosta velika struja, zbog čega se slitina zagrijava što ju čini neatraktivnom za eventualnu izradu obuće. Ipak, pomaci koje zahtijeva proces samovezanja nisu veliki pa bi se moglo pretpostaviti da ni ne zahtijevaju veliku struju, što znači i znatno slabije zagrijavanje.
U svakom slučaju, iz svega ovoga jasno možete vidjeti kako je samovezivanje tenisica puno složenija stvar nego se to čini, pa nije ni čudo što će se Nike sa svojim modelom za sada držati samo svjetlosnih efekata.
Ovo je ujedno možda i prilika svim našim inovatorima da se pokušaju uloviti ovog projekta, pa ukoliko razvijete svoj sustav za samovezivanje tenisica javite nam se da napravimo reportažu o vama.
Izvor: znano.st