SAD lansira prvu elektranu na plimu i oseku

image

Kada se priča o zdravoj energiji iz obnovljivih izvora, najčešće govorimo o sunčevoj, a nešto manje o energiji koju dobivamo vjetrom.

No, pored ovih prirodnih obnovljivih izvora energije, u svijetu se već dulje vrijeme razvijaju i sustavi koji će koristiti gravitaciju našeg prirodnog satelita i Sunca, odnosno razmjenu "sila" plime i oseke.

Nakon nekoliko eksperimentalnih projekata širom svijeta, SAD je ovih dana započeo s postavljenjem prve komercijalne elektrane na plimu i oseku, pod nazivom TidGen Cobscook Bay Project, koja će biti "potopljena" na dubini 15-30 metara ispred obale Eastporta u državi Maine.

Kada projekt bude dovršen, elektrana će u prvoj fazi proizvoditi struju za 75 do 100 kućanstava, a potom će se instalirati dodatne turbine koje će omogućiti generiranje 3 megawatta struje, što bi trebalo zadovoljiti energetske potrebe 1.000 kućanstava i tvrtki.

Američko ministarstvo energetike navodi kako je za ovaj projekt utrošilo 10 milijuna dolara, te na njemu zaposlilo 100 ljudi među lokalnim stanovništvom, a lokalnoj zajednici je dano još 14 milijuna dolara za sudjelovanje i realizaciju.

U svakom slučaju, ovi iznosi nam doista ne djeluju previše za ono što donose takvi projekti, jer je u posljednje vrijeme dosta teško čuti o bilo kakvim energetskim postrojenjima uz koje se ne vežu milijarde (kuna, dolara, eura).

Gospodine ministre okoliša, jesti li opće čuli za elektrane na plimu i oseku?

Podijeli