Poletio prvi 3D isprintani zrakoplov

image

Airbusa je nedavno objavio kako njegovi znanstvenici rade na tehnologiji 3D printanja krila zrakoplova, koja bi u budućnosti omogućila proizvodnju jeftinijih, lakših i izdržljivijih aviona.Dok se Airbus nalazi tek u početnoj fazi razvoja te tehnologije, bespilotna letjelica Sveučilišta Southampton već leti. Njihov zrakoplov pod nazivom SULSA (Southampton University Laser Sintered Aircraft), gotovo u cijelosti je izrađen 3D objektnim printanjem pomoću EOS EOSINT P730, stroja koji topi najlon i potom stvara objekte polaganjem slojeva (layera).

“ ova bi tehnologija mogla zainteresirati i vojsku, kojoj bi mogla oogućiti isplativu proizvodnju malih bespilotnih izviđačkih letjelica ”

Bespilotna letjelica SULSA ima raspon krila od 198 cm, postiže maksimalnu brzinu od 16o km/h, a krila, trup, zakrilca i čitava aerodinamična struktura izrađena je od isprintanih dijelova koji su potom jednostavno složeni, bez potrebe za lemljenjem, lijepljenjem, spajanjem vijcima ili upotrebe bilo kakvog alata.

Jedan od rijetkih dijelova koji nisu printani je električni motor, koji zrakoplovu omogućava gotovo bešuman let.Mada ovaj prototip zrakoplova još nema neku posebnu namjenu, znanstvenici drže kako bi ova tehnologija mogla biti vrlo korisna za avioinženjere koji bi vrlo jednostavno i jeftino mogli praviti letjelice  i isprobavati im aerodinamična svojstva u vrlo ranoj fazi izrade novih zrakoplova. Sigurni smo kako će ovo zainteresirati i vojsku, kojoj bi ovo mogao biti vrlo isplativ način za proizvodnju malih bespilotnih izviđačkih letjelica.

Podijeli