Nova vrsta kiparstva na draguljima

  • Objavljeno u POP TECH
image

Victor Petrik je jedan od najkotroverznijih znanstvenika današnjice. Mada posjeduje neke odobrene patente vezane uz pročišćavanje otpadnih voda i produkciju nanocijevi, mnogi znanstvenici ga često osporavaju, ponajviše zbog toga što svoje izume ne dokumentira dovoljno detaljno, pa je teško potvrditi njihovu autentičnost i učinkovitost.

S druge strane, ruska vlada i tvrtke ne sumnjaju u njegovu inovativnost, pa dobiva veliki novac za svoja istraživanja na područjima nanotehnologije.

Uz njega se također veže i slučaj iz 2010., kada je svim silama osporavao dodjelu Nobelove nagrade Andreu Geimu i Konstantinu Novoselovu za njihova istraživanja na polju grafena, tvrdeći da je on prvi koji je otkrio način proizvodnje tog materijala, pa bi nagradu trebao dijeliti s navedenim dvojcem.

Osim znanstvenim istraživanjima, Petrik se već 20 godina bavi izradom i obradom umjetnog i prirodnog dragog kamenja, a ovih dana je svijetu otkrio veliki safir (100 x 90 x 44 mm/611 g) plave boje (slika gore), na koji je aplicirao portret predsjednika Rusije Vladimira Putina, koristeći tehnologiju čije detalje za sada drži u tajnosti.

Poznato je da je model ove skulpture napravio u plastici, nakon čega je izradio kalup u vosku, no umjetnicima i znanstvenicima za sada nije jasno kako je prenio 3D model na dragulj.

Petrik ne želi otkrivati detalje, no kaže da je znatno unaprijedio tehnologiju za sintetiziranje dragulja, koja omogućuje izradu smaragda, safira, topaza i drugog dragog kamenja neograničenih veličina, koji posjeduju do sada "nedohvatljive" značajke. Proučavajući kamen, znanstvenici su za sada odbacili mogućnost obrade laserom, ultrazvukom i drugim poznatim metodama.    

Za sada nije poznato kakvu bi cijenu dragulj s Putinovim portretom mogao postići na tržištu.

Podijeli