Neprobojne baterije od kevlara
- Objavljeno u POP TECH
Ekipa znanstvenika sa Sveučilišta Michigan zaključila je kako osim nastojanja da baterije u našim gadgetima imaju čim duži vijek trajanja, treba poraditi i na njihovoj sigurnosti.
Oni su stoga eksperimentirali s kevlarom, materijalom koji se obično koristi za neprobojne prsluke, no ne s tom idejom da baterije budu otporne na metke, već da budu čim tanje, ali i sigurnije od kratkih spojeva koji mogu dovesti do njihovog pregrijavanja, paljenja, pa čak i opasnih eksplozija koje su se znale pojavljivati u nekim slučajevima.
Nakon nekog vremena razvoja i testiranja, uspjeli su proizvesti nanomembrane od kevlara koje izoliraju elektrode u bateriji, dok istovremeno omogućuju prolazak ionima litija. Osim što smanjuju mogućnost pojave kratkih spojeva, ti vrlo tanki slojevi omogućuju i sadržavanje više energije u datom prostoru, što znači da bi se u našim pametnim telefonima, satovima i drugim gadgetima mogle pojaviti vrlo male i tanke baterije "normalnog" kapaciteta, što bi ujedno omogućilo i da sami uređaji budu znatno tanji i manji.
Za razliku od drugih znanstvenih eksperimenata u kojima se razvijaju napredne baterije, znanstvenici Sveučilišta Michigan su već objavili konkretni plan za njihovu komercijalizaciju, pa su osnovali startup pod nazivom Elegus Technologies, za koji vjeruju da će pokrenuti masovnu produkciju baterija od kevlara u četvrtom kvartalu 2016. godine, a već se nalaze i u pregovorima s partnerima koji bi trebali omogućiti da se nova tehnologija nađe u konkretnim uređajima.
Izvor: University of Michigan