Isplativ sustav za dobivanje metanola iz CO2

  • Objavljeno u POP TECH
image

Tvrtka Carbon Recycling International, izradila je tvornicu koje pretvara ugljični dioksid u metanol, koji se može koristiti kao gorivo ili za potrebe izrade šperploča, boja i drugih proizvoda. Ovo postrojenje postavljeno je u geotermalnu elektranu Svartsengi na jugoistoku Islanda, koja napaja obližnje spa toplice koje godišnje posjećuje pola milijuna zdravstvenih turista. Pomoću tog sustava ugljični dioksid koji ispušta elektrana pretvara se u metanol, čime ima dvostruku korisnu ulogu, smanjenje emisije stakleničkog plina u atmosferu, te proizvodnju goriva koje je također ekološki prihvatljivo jer gorenjem stvara znatno manje štetnih tvari od konvencionalnih goriva.

Pored toga, sustav koji je demonstrirao Carbon Recycling posjeduje dobar ekonomski model, jer mu troškovi izrade, održavanja i proizvodnje metanola osiguravaju isplativost, što se ne može reći za druge eksperimentalne sustave koji pretvaraju CO2 u metanol u elektranama na fosilna goriva.

Naime, u elektranama koje recimo rade na ugljen, plin koji nastaje sagorijevanjem je većim dijelom dušik, pa je iz njega vrlo teško i skupo izdvajati ugljični dioksid.

Obzirom da geotermalne elektrane pogoni voda koju griju vruće stijene u podzemlju koje se povezuju s vulkanima, ugljični dioksid nastaje dekompozicijom podvodnih karbonatnih stijena, a da se proizvede metanol iz CO2 treba vam izvor vodika, obzirom da se on nalazi u sastavu metanola. Carbon Recylcing svoj vodik dobiva elektrolizom vode, koristeći struju iz geotermalne elektrane. Tvrtka očekuje da ovaj sustav iduće godine postane profitabilan, kada će tvornica za proizvodnju 5 milijuna litara metanola raditi punim kapacitetom.

Obzirom na vulkansko podrijetlo goriva, Carbon Recycling je svoj brand metanola nazvao Vulcanol.     

Podijeli