Hiperautomobil će imati karoseriju ojačanu paučinom
- Objavljeno u POP TECH
Paukova svila nadaleko je poznata kao jedan od najčvršćih materijala u prirodi. Ako sve uspije kako je planirano, sintetička verzija proizvoda koristit će se u konstrukciji automobila Velozzi Hypercar, koji će biti izrađen u samo 100 primjeraka.
Roberto Velozzi je izumitelj i dizajner koji je radio s tvrtkama za kompozitne materijale, timovima za automobilske utrke, NASA-inim Laboratorijem za mlazni pogon i Lotusom.
On će u suradnji s dr. Randyem Lewisom, profesorom biologije na Sveučilištu Utah State, koji proučava proteine paukove svile, razviti materijal kojim će se ojačati karoserija budućeg hiperautomobila.
Prethodno su dr. Lewis i kolege uspjeli identificirati proteine koji se koriste za svih šest različitih vrsta svile koju proizvode pauci. Znanstvenici su zatim stvorili sintetičke gene koji proizvode velike količine tih proteina kada se stave u genetski modificirane biljke lucerne.
U procesu koji je komercijalizirala privatna biotehnološka tvrtka Spidey, proteini se ekstrahiraju iz lišća ubranih biljaka ekološki prihvatljivom tehnikom, a potom pročišćavaju i pretvaraju u vlakna koja se mogu dodati drugim materijalima kako bi se povećala njihova snaga i žilavost bez smanjenja težine.
Velozzi Hypercar biti dugačak 4590 mm, širok 2100 mm, 1170 mm visok i trebao bi težiti 888 kg, a proizvodit će se u Italiji i Velikoj Britaniji
"Kompoziti od ugljičnih vlakana zadržavaju svoju inherentnu čvrstoću i krutost kada se pomiješaju s paukovom svilom, ali dobivaju poboljšanu otpornost na lom", kaže Velozzi. "Iskorištavanjem ove sinergije između karbonskih vlakana i paukove svile visokih performansi proizvest će se poboljšani kompozit za sljedeću generaciju učinkovitih i otpornih vozila visokih performansi."
Što se tiče specifikacija koje nisu povezane s "paučinom", Hypercar s 2 sjedala i 2 vrata imat će prilagođeni V-12 motor Formule 1 s prirodnim usisavanjem, uparen sa 6-stupanjskim ručnim F1 mjenjačem. Stvarati će 1.000 KS pri 11.000 okretaja u minuti i omogućiti maksimalne brzine od 370 km/h, a od nule do stotke bi treba stići za 2,7 sekundi.
Neke od drugih značajki automobila uključuju aktivne prednje zakrilce za poboljšanu aerodinamiku, elektronički podesive plinsko-hidraulične amortizere i visinu vožnje sprijeda/straga, sustav za nadzor tlaka u gumama, plus unutrašnjost od kože ili alcantare zajedno s karbonskim sportskim sjedalima.
Ako želite biti jedan od 100 vlasnika Velozzijevog Hypercara, budite spremni izdvojiti 3 milijuna američkih dolara i morat ćete se malo strpjeti jer će prvi automobil biti isporučen za četiri do pet godina.