Black Hornet Nano letjelica stigla u Afganistan
- Objavljeno u POP TECH
Bespilotne letjelice (UAV) danas su postale neizostavni dio ratne tehnike u kriznim područjima poput Afganistana i Iraka. Osim čuvenih Predatora, koje američka vojska već duže vremena koristi za uništavanje neprijateljskih jedinica i eliminaciju čelnika raznih talibanskih i terorističkih skupina, koriste se i manje UAV letjelice čija je namjena izviđanje i špijunaža neprijateljskih položaja, a najnovija među njima, koja je upravo uvrštena u sastav britanske vojske u Afganistanu je najmanja i najneprimjetnija među njima.
Black Hornet Nano UAV je letjelica teška samo 16 grama koja djeluje poput igračke namijenjene najmlađoj populaciji, te kad je prvi puta ugledate, doista ne izgleda kao nešto što biste mogli uvrstiti u ozbiljne oružane snage neke zemlje.
Međutim, ova minijatura u sebi sadržava malu kameru koja jedinicama na zemlji pruža dobivanje "full-motion" videa i kvalitetnih fotografija, te je u stanju letjeti 22 minute brzinom od 35 km/h, a cijena od 125.000 dolara ili 700.214 kn po komadu, nikako je ne može svrstati u igračke.
Njezin izumitelj, norvežanin Peter Muren, koji je stekao iskustvo izradom igračaka, osnovao je tvrtku Prox Dynamics AS, a nakon prezentacije prototipa britanskoj vojsci, dobio je ugovor vrijedan 20 milijuna funti (175,64 milijuna kuna) za izradu 160 letjelica koje su napravljene u suradnji s tvrtkom Marlborough Communications Ltd u Surreyu.
Ova UAV letjelica je prvenstveno namijenjena terenskim jedinicama za izviđanje i špijunažu bliskih područja, te omogućava vojnicima da saznaju što se nalazi iza uglova zgrada, u rovovima i bunkerima, na brežuljcima i drugim mjestima koja su potencijalno opasna prije nego se ljude dovede u opasnost.
Reakcije vojnika brigade Reconnaissance Force u Afganistanu koji su dobili na uporabu Black Hornet Nano UAV-e vrlo su pozitivne, te navode kako koriste ove male letjelice za potragu za vatrenim položajima i zasjedama neprijatelja, te uoči svakog kretanja opasnim izloženim prostorima.