Baterije smanjuju energetske troškove zgradama

image

Nova energetska tvrtka po imenu Stem razvila je baterijski sustav namijenjen komercijalnim zgradama koji je u stanju prema cijenama struje predvidjeti kada je potrebno pohranjivati energiju, a kada je otpuštati.

Stem sustav bi, kako kažu, vlasnicima zgrada trebao omogućiti uštede novca analizom trendova korištenja energije i njezine aktualne cijene, te primjenom tih podataka na postavke pametnih termostata.

Stoga baterije u njihovom sustavu nemaju isključivo ulogu pričuvne energije, već u suradnji sa softverom koji analizira velike količine podataka (big data) postaju dio sustava dizajniranog da zgradama omogući najjefitiniji oblik energije u bilo kojem datom momentu, bez obzira dolazi li ona iz Stemovih baterija ili iz električne mreže

Sustav koristi prilagođene algoritme koji dolaze iz financijskog sektora kako bi mogao predvidjeti energetske potrebe zgrade iz sata u sat, a baterija započinje isporuku energije točno u minuti kada se pojavljuje viša cijena, ili prestaje s isporukom kada otkrije da zgrada troši previše struje u određeno vrijeme.

"Ovo ne bi bilo moguće prije 5 ili 6 godina. Za svaku lokaciju morali smo doslovce pokretati na milijune simulacija dnevno", kaže suosnivač Stema Brian Thompson.

Stemove baterije su izrađene na temelju litij-ionskih baterija koje koriste tehnologiju koja se ugrađuje u električna vozila i povezuju se s energetskom elektronikom dizajniranom za brzo prebacivanje između djelomičnog napajanja zgrade ili punjenja iz električne mreže.

Najveći dio analiza se obavlja na Internetu, a podaci potom stižu na računalo na lokaciji, koje koristi tehnike mašinskog učenja kako bi poboljšalo energetska predviđanja. Sustav se može proizvoditi u raznim veličinama, ovisno o broju baterija, potrebama i veličinama zgrada, te se može smanjiti do veličine manjeg hladnjaka ili perilice.

Valja također naglasiti da se Stem sustav može povezati i s drugim izvorima energije koji se mogu postaviti na zgrade, uključujući sustave za prikupljanje sunčeve energije i energije vjetra, a njegove baterije su također u mogućnosti slati struju i prema električnoj mreži.

Thompson kaže kako njihov sustav čak i bez potrebe za ikakvim promjenama navika korisnika, može smanjiti račune za električnu struju između 5 i 15 posto.

Kao primjer odnosa veličine njihove baterije s potrebama određene zgrade, Thompson navodi hotel s oko 100 soba koji može koristiti bateriju kapaciteta između 50 i 100 kilowattsati, odnosno 2 do 4 puta veću od baterije u Nissan Leaf automobilu.

"Obzirom na pad cijena baterija i računalnih resursa, vjerujemo kako će se ovakav tip uređaja kroz 20 do 30 godina naći u svakoj zgradi u svijetu, te će nam omogućiti da se usmjerimo u 100-postotnu obnovljivu energetsku budućnost", kaže Thompson.

Sustav se trenutno nalazi u fazi testiranja kod određenog broja malih i srednjih tvrtki u Kaliforniji, a testovi uključuju 20 različitih tipova industrija.

Podijeli