Zuckerberg i drugi američki čelnici protiv GDPR-a

  • Objavljeno u Svijet
image

U svojem otvorenom pismu objavljenom na stranici euneedsai.com, pedesetak čelnika američkih tehnoloških kompanija i stručnjaka za umjetnu inteligenciju, među kojima je i šef Mete i osnivač Facebooka Mark Zuckerberg, oštro se bune protiv regulative Europske unije i njezinih uredbi poput GDPR-a.

"Mi smo grupa tvrtki, istraživača i institucija koje su sastavni dio Europe i rade na pružanju usluga stotinama milijuna Europljana. Želimo vidjeti kako Europa uspijeva i napreduje, uključujući u području najsuvremenijeg istraživanja i tehnologije umjetne inteligencije. Ali stvarnost je da je Europa postala manje konkurentna i manje inovativna u usporedbi s drugim regijama i sada postoji opasnost da još više zaostane u eri umjetne inteligencije zbog nekonzistentnog regulatornog odlučivanja.

U nedostatku dosljednih pravila, EU će propustiti dva kamena temeljca inovacija umjetne inteligencije. Prvi su razvoji 'otvorenih' modela koji su dostupni besplatno svima za korištenje, modificiranje i nadogradnju, umnažajući koristi i šireći društvene i ekonomske mogućnosti. Drugi su najnoviji 'multimodalni' modeli, koji funkcioniraju fluidno preko teksta, slika i govora i omogućit će sljedeći korak naprijed u AI. Razlika između modela samo s tekstom i multimodalnih je kao razlika između posjedovanja samo jednog osjetila i posjedovanja svih pet", navodi se u pismu i dodaje kako istraživanja procjenjuju da bi generativna umjetna inteligencija mogla povećati globalni BDP za 10% u narednom desetljeću i građani EU-a ne bi trebali biti uskraćeni za taj rast.

"Nadamo se da europski kreatori politike i regulatori vide što je na kocki ako ne dođe do promjene kursa. Europa si ne može priuštiti da propusti široko rasprostranjene prednosti odgovorno izgrađenih otvorenih AI tehnologija koje će ubrzati gospodarski rast i otključati napredak u znanstvenom istraživanju. Za to su nam potrebne usklađene, dosljedne, brze i jasne odluke prema propisima EU-a o podacima koje omogućuju korištenje europskih podataka u obuci za umjetnu inteligenciju za dobrobit Europljana. Potrebna je odlučna akcija kako bi se pomoglo u oslobađanju kreativnosti, domišljatosti i poduzetništva koji će osigurati europski prosperitet, rast i tehničko vodstvo", zaključak je otvorenog pisma američkih tehnoloških čelnika.

Zanimljivo je da među potpisnicima nema čelnika Applea, koji je izdao značajku umjetne inteligencije pod nazivom Apple Intelligence za iOS 18, koja neće biti službeno dostupna u EU (uključujući Hrvatsku, upravo zbog takve europske regulative.

Podijeli