Umro Steve Jobs. Nestaje li čarolija?
- Objavljeno u Svijet
U 56. godini, nakon duge borbe s teškom bolesti, umro je Steve Jobs, bivši šef i suosnivač Applea. Odmah nakon vijesti o njegovoj smrti, počele su pristizati reakcije poznatih ljudi širom svijeta, koji ga uzdižu među najveće umove u povijesti moderne tehnologije.
"Steveova genijalnost, usredotočenost i energija predstavljali su izvor bezbrojnih inovacija koje su utjecale na naše živote. Svijet je uvelike bolji zahvaljujući njemu", glasi prva izjava Applea povodom vijesti o smrti Stevea Jobsa.
Odmah se oglasio i šef Microsofta Bill Gates, izjavivši: "Za sve nas koji smo imali tu sreću da smo mogli surađivati s njim, to je bila beskrajno velika čast. Steve će mi neizmjerno nedostajati".
Gradonačelnik New Yorka Michael Bloomberg je izjavio kako je "Amerika izgubila genija kojeg će se prisjećati poput Edisona i Einsteina, čije ideje će oblikovati svijet generacijama koje dolaze".
Možda bi svrstavanje Jobsa uz Einsteina bilo ipak malo pretjerano, no stoji činjenica kako su tehnološka rješenja koja je stvorio i promovirao Apple pod njegovim vodstvom, stvorila neosporiv utjecaj na svijet informatičkih i komunikacijskih tehnologija kojim smo danas okruženi.
Stoga bi bio red da se malo prisjetimo kako je Jobs od garaže pune jabuka stigao do statusa vodeće osobe u svijetu koja pomiče standarde ICT-a,
Neželjeno dijete
Steven Jobs rodio se 24. veljače 1955. Njegovi biološki roditelji, majka Joanne Simpson i otac Abdulfattah "John" Jandali, u to vrijeme studenti Sveučilišta Wisconsin, odmah po rođenju dali su ga na usvajanje kao bezimeno dijete.
Ubrzo nakon što su ga dali na usvajanje, roditelji su se vjenčali i potom dobili još jedno dijete, Monu Simpson. Njegov otac, Sirijac, kasnije je postao profesor političkih znanosti, a majka terapeut za govor.
Stevena su usvojili Clara i Paul Jobs i dali mu ime Steven Paul Jobs, a on je za prave biološke roditelje saznao tek u svojoj 27. godini.
Obitelj Jobs živjela je Mountain Viewu unutar kalifornijske Silicijske doline. Stevenu je još kao malom ljubav prema elektronici usadio otac Paul, s kojim je u garaži sklapao i popravljao razne elektroničke uređaje.
Škola života
Mada je oduvijek bio inteligentan i inovativan, Steven je imao velikih problema s formalnim školovanjem, a u četvrtom razredu osnovne škole, učitelj ga je (prema vlastitom priznanju) mogao natjerati na učenje samo podmićivanjem.
Već nakon upisa u srednju školu, Jobs je počeo provoditi svoje slobodno vrijeme u Hewlett-Packardu, gdje se upoznao i sprijateljio s guruom računalnog kluba Steveom Wozniakom.
Nakon srednje škole Jobs se upisao na Reed koledž u Portlandu, no iz njega je istupio već nakon 18 mjeseci, mada je pohađao nekoliko kreativnih tečajeva. Jedan od njih je bio tečaj kaligrafije, na kojem je razvio ljubav prema tipografiji.
1974. godine, Jobs se zaposlio kao kao dizajner video igara u Atariju, no nakon nekoliko mjeseci ga je napustio, kako bi potražio svoje duhovno prosvjetljenje u Indiji. Krstareći Indijom uzduž i poprijeko, zanimao se za budizam i eksperimentirao s psihodeličnim drogama, za što je znao reći kako mu je pomoglo doći do nevjerojatnih ideja, koje je kasnije sproveo u djelo na poslovnom planu.
Garaža puna jabuka
Nakon povratka u SAD, Jobs je otkrio kako Wozniak slaže mala računala, pa ga je 1976. godine nagovorio da zajednički osnuju tvrtku, za što su novce nabavili tako da je Jobs prodao svoj Volkswagen kombi, a Wozniak svoj omiljeni znanstveni kalkulator. Tvrtku su nazvali Apple, jer je njihova garaža (odnosno prvi poslovni prostor i radionica), bila puna jabuka.
Wozniak je na sebe preuzeo tehnički dio posla, dok se Jobs bavio prodajom i distribucijom. Tvrtka je prodala nekoliko stotina komada Apple I računala, što im je donijelo zaradu od 774.000 dolara, no postigli su znatno veći uspjeh s Appleom II, računalom koje je tvrtki omogućilo prepoznatljivost i kredibilitet, pokazavši kako i obični ljude žele kupovati mala jeftina računala.
Apple II ih je ujedno učinio i bogatima, donijevši im zaradu od 139 milijuna dolara, a tvrtka je do 1980. postala poznata u čitavom svijetu, te je izašla na javno tržište dionicama, u vrijednosti od 1,2 milijarde dolara.
Jobs je tada postao prvi celebrity mladi tehnološki genijalac i ljubitelj medija koji su ga promovirali kao prethodnika nove generacije uspješnih mladih ljudi.
Kada je 1984. izdao prvo Macintosh računalo (ime je dobio po jednoj vrsti jabuka), Apple se već doživljavao kao ozbiljan igrač računalne industrije, no već 1985. godine upravni odbor je smijenio Jobsa s mjesta generalnog direktora (CEO) i dao podršku Johnu Sculleyu, za što je Jobs kasnije znao reći da mu je stvorilo osjećaj devastacije čitavog mladenačkog života.
Jobs je nakon toga osnovao tvrtku NeXT, sa željom da stvori računala nove generacije, koja su bila napredna ali preskupa, pa su ih kupovali uglavnom samo znanstvenici i nisu mu omogućila poslovni uspjeh, ali je u tim godinama pokrenuo dvije stvari koje će ga kasnije vratiti na vrh Applea.
Jedna od njih je bilo osnivanje studija Pixar, za koji je oteo čitav grafički odjel Lucasfilma 1986, što je dovelo do nastanka filma Toy Story 1995. Taj film je postavio standarde za računalno animirane filmove, te obogatio Jobsa. Pixar je 2001. Jobs prodao Disneyu.
Drugi projekt je bio razvoj objektno orijentiranog softvera, koji se pokazao puno napredniji za izradu operativnih sustava od onog OS-a koji je bez Jobsa razvijao Apple. Pod Jobsovim vodstvom razvijen je i napredni operacijski sustav NextStep, zasnovan na UNIX-u, koji je u osnovi svih Mac operativnih sustava, uključujući i današnji Mac OS X.
U dobi od 23 godine života Jobs je dobio kćer Lisu s tadašnjom djevojkom Chrisann Brennan, ali je nije želio priznati sve dok nije navršila 7 godina, tvrdeći prije toga na sudu da je sterilan, no kad je Lisa došla u tinejđersku dob, počela je živjeti s Jobsom.
U ranim 1990-im Jobs je na poslovnoj školi Stanforda upoznao studenticu Laurenne Powell, s kojom se vjenčao 18. ožujka 1991. i s kojom je do smrti živio u Palo Altou u Kaliforniji sa svoje troje djece.
Trijumfalni povratak u Apple
Godine 1996. Apple Computers se nalazio u najvećoj krizi od osnivanja, stoga je, u dogovoru s Jobsom, kupio njegovu tvtku Next za 402 milijuna dolara, s namjerom da na temeljima NextStepa izgradi zasebni operacijski sustav za novu generaciju Macintosh računala. Iduće godine Jobs se kao spasilac vraća u Apple i odmah postaje v.d. predsjednika kompanije, a od 2001. glavni šef Applea (CEO).
Nakon trijumfalnog povratka u Apple, Jobs se pretvorio u svojevrsnog diktatora, kontrolirajući sve procese proizvodnje, marketinga, prodaje, PR-a, ali i kao glavni nositelj ideja iz kojih su između ostalog nastali proizvodi s oznakom "i", poput iMacova, iPodova, iPhoneova, iPadova, iOS-a, iTunesa.
Takav način upravljanja kompanijom pokazao se vrlo uspješnim, što je u konačnici pretvorilo Apple u jednu od najuspješnijih tvrtki svih vremena.
Upravo zbog te činjenice, mnogi ulagači, dioničari, poslovni partneri i burzovni stručnjaci, izražavaju bojazan kako će Apple funkcionirati bez Jobsa, jer koliko god bili sposobni u operativi, uvijek će im nedostajati inovativnost jednog Stevea Jobsa.
Tijekom tih godina, svaki novi Appleov proizvod postajao bi revolucionaran i uspješan, te diktirao evoluciju moderne tehnologije, a konkurencija je nastojala kopirati Apple gdje god bi stizala.
2007. godine Appleovi kvartalni obračuni donijeli su impresivne statistike. Dionice su dostigle rekordnu vrijednost od 199,99$ po komadu, a kompanija je ostvarivala 1,58 milijardi dolara profita, 18 milijardi dolara u plusu na računu, te nula dolara dugova.
Zanimljivo je kako je Jobs od povratka u Apple imao plaću od 1 dolara mjesečno, što ga je u Guinessovoj knjizi postavilo kao rekordno malo plaćenog menadžera. Naravno, njegova stvarna zarada leži u dionicama i mjeri se u milijardama.
Početak kraja
2003. godine Jobsu je dijagnosticiran tumor gušterače, no umjesto da ode odmah na operaciju, on se okrenuo alternativnom istočnjačkom liječenju i vegetarijanskim dijetama, ali kako mu to nije pomagalo, 2004. se podvrgnuo operaciji koja je uspješno obavljena.
2009. godine u javnost je procurila informacija da se Jobsu rak vratio, on je to u početku demantirao, no kasnije je priznao kako je zbog bolesti morao izvršiti transplantaciju jetre.
24. kolovoza ove godine Jobs je objavio javno pismo u kojem je izjavio kako više nije u stanju obavljati dužnost šefa kompanije, te je odstupio s te funkcije, a javnost je saznala kako se njegova zloćudna bolest nalazi u terminalnoj fazi, te mu vjerojatno ne preostaje još puno života.
Samo nekoliko dana uoči njegove smrti, Apple je predstavio novi pametni telefon. Mada su svi očekivali kako će se pojaviti Jobs i prikazati iPhone 5, njegov nasljednik Tim Cook je predstavio iPhone 4S, što nam sada djeluje poput najave jobsovog konačnog odlaska sa životne scene, a što se Applea tiče, vrlo brzo ćemo otkriti može li i bez njega zadržati takvu visoku poziciju i dominaciju na tržištu.
Zbogom Steve i uživaj u nekom iRaju.