U pripremi je Europski akt o čipovima

  • Objavljeno u Svijet
image

Europska komisija radi na zakonu o čipovima, s idejom da se smanji ovisnost o proizvodnji u SAD-a u azijskim državama, pa je ideja uložiti čak 43 milijarde eura u europsku proizvodnju. Čitavo priopćenje Europske komisije prenosimo u cijelosti.

Čipovi su strateški važni za ključne industrijske lance vrijednosti. Zbog digitalne transformacije nastaju nova tržišta za industriju čipova, kao što su visoko automatizirani automobili, računalstvo u oblaku, internet stvari, povezivost, svemir, obrana i superračunala.

U svijetu je 2020. godine proizvedeno bilijun mikročipova, a udio EU-a na svjetskom tržištu iznosi 10%.

Nedavne svjetske nestašice poluvodiča primorale su mnoge tvornice u raznim sektorima, od proizvodnje automobila do medicinskih uređaja, da prekinu s radom. To je još jasnije ukazalo na pretjeranu ovisnost lanca vrijednosti poluvodiča u cijelom svijetu o malom broju aktera u složenim geopolitičkim okolnostima.

U anketi o čipovima koju je pokrenula Europska komisija istaknuto je da industrija predviđa udvostručenje potražnje za čipovima do 2030. To odražava i sve veću važnost poluvodiča za europsku industriju i društvo. Ispunjavanje te rastuće potražnje neće biti bez poteškoća, posebno s obzirom na trenutačnu krizu opskrbe poluvodičima.

U govoru o stanju Unije 2021. predsjednica Komisije Ursula von der Leyen iznijela je viziju europske strategije za čipove: zajednički stvoriti najsuvremeniji europski ekosustav za čipove. To uključuje proizvodnju i povezivanje vrhunskih kapaciteta EU-a za istraživanje, projektiranje i testiranje.

Europskim aktom o čipovima EU će prevladati nestašicu poluvodiča i ojačati europsko tehnološko vodstvo. Mobilizirat će javna i privatna ulaganja u vrijednosti većoj od 43 milijarde eura te utvrditi mjere pripreme, predviđanja i brzog odgovora za slučaj budućih poremećaja u lancima opskrbe, zajedno s državama članicama i našim međunarodnim partnerima.

Ciljevi su jačanje vodećeg položaja Europe u području istraživanja i tehnologije za proizvodnju manjih i bržih čipova, uspostava okvira za povećanje proizvodnog kapaciteta na 20% svjetskog tržišta do 2030., izgradnja i jačanje kapaciteta za inovacije u projektiranju, proizvodnji i pakiranju naprednih čipova, temeljito razumijevanje svjetskih lanaca opskrbe poluvodičima, rješavanje problema nedostatka vještina, privlačenje novih talenata i podupiranje razvoja kvalificirane radne snage.

Sam Akt o čipovima trebao bi potaknuti dodatna javna i privatna ulaganja u iznosu od više od 15 milijardi eura. Ulaganja će dopuniti postojeće programe i mjere za istraživanje i inovacije poluvodiča kao što su Obzor Europa i Digitalna Europa. Akt o čipovima poduprijet će se do 2030. s više od 43 milijarde eura ulaganja na temelju politika, a njih će u velikoj mjeri pratiti dugoročna privatna ulaganja.

 

U aktu o čipovima predlažu se ulaganja u tehnologije sljedeće generacije, pristup alatima za projektiranje i pilot-linijama za izradu prototipova, testiranje i eksperimentiranje za vrhunske čipove u cijeloj Europi, postupci certificiranja za energetski učinkovite i pouzdane čipove kojima se jamče kvaliteta i sigurnost u ključnim primjenama, okvir za pokretanje proizvodnih postrojenja u Europi koji će biti privlačniji ulagačima, potpora inovativnim start-up poduzećima, rastućim (scale-up) poduzećima i MSP-ovima u pristupu vlasničkom financiranju, poticanje vještina, talenata i inovacija u području mikroelektronike, alati za predviđanje i odgovor na nestašice poluvodiča i s njima povezane krize kako bi se zajamčila sigurnost opskrbe i uspostava međunarodnih partnerstava za poluvodiče sa zemljama sličnih stajališta.

Države članice počele su s koordinacijskim aktivnostima u skladu s Preporukom. Time se želi dobiti pregled trenutačnog stanja lanca vrijednosti poluvodiča u Uniji, predvidjeti moguće poremećaje i poduzeti odgovarajuće korektivne mjere za prevladavanje trenutačne nestašice do donošenja uredbe. Jedan od prvih koraka Europske komisije bilo je pokretanje savjetovanja o lancu opskrbe poluvodičima.

Europski parlament i države članice Komisijin će prijedlog europskog akta o čipovima morati raspraviti u redovnom zakonodavnom postupku. Bude li donesena, ta će se uredba izravno primjenjivati u cijeloj Uniji.

Podijeli