Što ne smijete izgovoriti na Twitteru

  • Objavljeno u Svijet
image

Britanski student Liam Stacey je 17. ožujka u pubu gledao utakmicu FA Cupa između Boltona i Tottenhama. Tijekom utakmice je došlo do tragičnog događaja kada se crnoputi igrač Boltona Fabrice Muamba srušio na travnjak uslijed srčanog infarkta, pa je utakmica prekinuta, a Muamba prebačen u bolnicu, gdje se još uvijek oporavlja.

Nakon nesretnog događaja, iznerviran prekidom i odgodom utakmice, Stacey je na Twitter uputio nekoliko rasističkih komentara, što je izazvalo veliki bijes njegovih "pratitelja", pa je prijavljen policiji i vrlo brzo nakon toga uhićen.

Odmah nakon uhićenja Stacey je tvrdio kako taj rasistički komentar nije njegov, te da mu je račun hakiran, no istraga je otkrila kako je vrlo brzo pokušao izbrisati svoju Twitter stranicu, te ukazala da je tweet definitivno stigao od njega, pa je promijenio priču izjavivši kako je bio pijan i nije bio svjestan što govori, te se pokajao i rekao kako nije rasist, te ima mnoštvo prijatelja drugih rasa, koji to mogu posvjedočiti.

Sud nije imao milosti za njegovo priznanje i pokajanje, pa ga je kaznio s 56 dana zatvora, te mu zabranio korištenje društvenih mreža na rok od godinu dana, a nakon toga je suspendiran na sveučilištu gdje studira, izbačen iz ragbi kluba u kojem trenira i moglo bi se reći da mu je život trajno obilježen zbog tweeta.

Ovaj slučaj otvara puno pitanja, posebice o tome što se na Twitteru smije, a što ne smije reći, te može li isprika pobiti izjavu koja se izrekne u afektu, a na kraju se postavlja i pitanje o pravu na slobodno izražavanje.

Rasističke izjave usmjerene nogometašu koji se bori za život očito su natjerale javnost i britansko sudstvo da potraži krv, no pitanje je smije li se zbog jedne neoprezne izjave u pijanom stanju nekome uništiti život.

Ovo je ujedno dobar primjer mnogim našim političarima, koji u Sabornici znaju također „lijepo komunicirati“, čime daju primjer čitavoj javnosti. Stoga nas baš zanima, hoće li itko od njih jednog dana završiti u zatvoru po hitnom postupku zbog rasističkih i seksističkih izjava, ili je to rezervirano isključivo za internetsku populaciju. Vrijeme ulaska u EU nam se bliži, a tamo se točno zna kada se koga i za što sankcionira.

Na kraju bismo vas upozorili da uvijek malo pripazite što govorite na Internetu, jer kad nešto „bubnete“, znajte kako to uvijek ostaje negdje „arhivirano“ i može se bilo kada iskoristiti protiv vas.

Podijeli