NSA koristi podatke za raketiranje

  • Objavljeno u Svijet
image

U tekstu objavljenom u Interceptu, objašnjava se još jedna vrsta primjene metapodataka s pametnih telefona koje prikuplja NSA.

Ovaj puta, analiza Snowdenovih dokumenata ukazuje na to da su se lokacijski podaci NSA tajno koristili u američkom programu eliminacije visokih čelnika terorističkih organizacija pomoću bespilotnih robotiziranih letjelica tipa Predator.

Mada ovo samo po sebi ne djeluje previše kontroverzno obzirom da se ne radi o uhođenju "normalnih" građana, mogućnost korištenje lokacijskih podataka temeljem kojih robotizirani droneovi samostalno izvode zračne napade, pomalo zvuči "terminatorski".

Koliko nam je poznato, američki droneovi nikada ne napadaju ciljeve bez nazočnosti operatera koji prije ispaljivanja rakete mora svojim prstom stisnuti "mali crveni gumb", no svejedno se postavlja pitanje koliko su geolokacijski podaci pouzdani da nekom pošaljete sto kilograma eksploziva na glavu, samo zato jer u džepu posjeduje mobitel koji pratite.

NSA ove podatke koristi za identifikaciju terorista i njihovu međusobnu povezanost, a podaci se potom isporučuju CIA-i ili američkoj vojsci, koja izvodi zračne atentate.

Jedan bivši visoki dužnosnik JSOC-a (Joint Special Operations Command), Interceptu je izjavio da mete (teroristi) često mijenjaju SIM kartice kako bi ih se teže moglo pratiti, te da agencije nikada nisu 100% sigurne da će raketa pogoditi pravi cilj, ili će stradati neki njegov rođak, dijete, prijatelj ili osoba kojoj je namjerno dao svoju karticu ili telefon da se lakše prikrije. 

"Poznato je da oni (teroristi) znaju održati sastanak na kojem svi izvade svoje SIM kartice, pomiješaju ih i potom podjele među sobom po uzorku slučajnosti, čime nas nastoje zbuniti", izjavio je neimenovani izvor iz JSOC-a.

Prema njemu, zračne snage SAD-a zapravo ne targetiraju ljude, već mobitele, pa kaže kako se "nadaju da je osoba na koju se šalje projektil zločesti momak“. 

Izvor: The//Intercept

Podijeli