Nema povećanja CO2 usprkos ekonomskom rastu
- Objavljeno u Svijet
Međunarodna agencija za energiju IEA, objavila je rezultate analize preliminarnih podataka o globalnim emisijama CO2 za 2015. godinu. Prema tim podacima, drugu godinu za redom nije došlo do povećanja razina stakleničkog plina ugljičnog dioksida, koji je povezan direktno s ljudskim aktivnostima.
Obzirom da su do prije dvije godine globalni ekonomski rast i povećanje CO2 bili u neposrednoj vezi, oni podaci govore da se nešto promijenilo na bolje, obzirom da su svjetske ekonomije i dalje rasle, dok je razina CO2 ostala na istim vrijednostima.
Ovi rezultati dolaze samo nekoliko mjeseci nakon potpisivanja međunarodnog COP21 sporazuma u Parizu, te ukazuju da su napori u borbi protiv klimatskih promjena napokon počeli pokazivati neke rezultate.
Globalne emisije CO2 su u 2015. godini iznosile 32,1 milijardu tona, što znači da su ostale približno iste kao 2013., a podaci sugeriraju da je u tome veliku ulogu imalo povećanje proizvodnje struje iz obnovljivih izvora. Oko 90% nove generacije sustava za dobivanje struje dolazi upravo iz tih izvora, pri čemu samo vjetar čini oko 50% udjela u novim elektranama.
Istovremeno je globalni rast ekonomije iznosio oko 3 posto godišnje, što predstavlja još jedan dokaz da poveznica između ekonomskog rasta i štetnih emisija polako slabi.
Tijekom 40 godina praćenja emisija CO2, IEA je u samo 4 razdoblja zabilježila iste razine kao u protekloj godini, a tri od njih su se pojavila u trenucima slabljenja ekonomija u ranim 1980-im, 1992., te 2009. godine.
Za razliku od tih godina, prema podacima MMF-a globalni BDP je narastao 3,4% u 2014. i 3,1% u 2015.
Dodatno ohrabruju i podaci da su dva najveća zagađivača, Kina i SAD, zabilježili pad emisija. U Kini su se one smanjile za 1,5%, obzirom na pad korištenja ugljena u toj zemlji, a u SAD-u za 2%, pri čemu je najveću ulogu imalo sve veće prebacivanje s ugljena na prirodni plin.
Dok se u Kini bilježi smanjivanje emisija, gotovo u svim drugim azijskim državama je došlo do njihovog povećanja, a blagi rast je zabilježen i u Europi.
Izvor: IEA