Kraj plastičnim vrećicama u EU?
- Objavljeno u Svijet
U zemljama Europske zajednice uskoro bi se mogao pojaviti zakon koji će u potpunosti zabraniti uporabu nerazgradivih plastičnih vrećica.
Povjerenik Europske komisije za okoliš, Janez Potočnik, nedavno je izjavio kako komisija ozbiljno razmatra mogućnost uvođenja zabrane uporabe plastičnih vrećica u zemljama Europske zajednice.
"Svakodnevno nam u dućanima i trgovačkim centrima kupljenu robu pakiraju u plastične vrećice, najčešće i bez pitanja želimo li ih. Vrećice potom ubrzo završavaju u smeću, ali i u prirodi, gdje njihovo razgrađivanje može potrajati stotinama godina.
Prema podacima Zavoda za zaštitu životnog okoliša, do sada je 25% svjetskih država zabranilo uporabu plastičnih vrećica, ili povećalo njihovu cijenu, kako bi se približila cijeni biorazgradivih vrećica.
Za usporedbu, autor ovog teksta je nedavno kupovao u jednom velikom trgovačkom centru u Zagrebu, pa kad je stigao na blagajnu, ugledao je veliki natpis na kojem se navodilo kako se u ponudi nude biorazgradive vrećice proizvedene od kukuruznog škroba. Na žalost, usprkos ekološkoj osviještenosti, posegnuo je za običnom plastičnom vrećicom, jer je biorazgradiva bila čak deset puta skuplja (30lp:3kn)?! Što se troškova izrade tiče, biorazgradive vrećice su doista znatno skuplje od plastičnih, no Belgija je tome doskočila tako da je uvela veliki porez za plastične vrećice, kako bi biorazgradive bile dostupnije krajnjem kupcu.
Plastika u današnje vrijeme predstavlja gorući svjetski problem u domeni zbrinjavanja otpada. Prema rezultatima znanstvenih istraživanja, samo u Sredozemnom moru pluta oko 250 milijardi komada plastičnog otpada čija ukupna masa iznosi oko 500 tona. Takva plastika prije svega šteti ribama i morskim pticama, koje se njome guše i umiru. U agenciji također navode, kako pored štetnosti, ujedno dolazi i do znatnog povećanja potrošnje fosilnih goriva, obzirom da se plastika proizvodi od nafte.
“ Nijemci tvrde kako biorazgradive vrećice nisu rješenje, jer njihova razgradnja u prirodi može potrajati i do 100 godina ”
Upravo stoga, Europska komisija za okoliš razmatra opću zabranu prodaje i uporabe plastičnih vrećica u zemljama članicama EU, mada se neke od njih tome ozbiljno protive.
Dok su u Italiji plastične vrećice već zabranjene i zamijenjene biorazgradivima, Nijemci se tome opiru, jer navode kako imaju dobar sustav za reciklažu, a i potrošnja plastičnih vrećica je među njihovim građanima pala na samo 60 godišnje po osobi. Pored toga njemački stručnjaci tvrde kako razgradnja biorazgradivih vrećica u prirodi može potrajati do 100 godina, stoga je upitno koliko su doista ekološki prihvatljiva zamjena. Umjesto toga oni su skloniji preporučivati kupcima korištenje platnenih torbi.