Kongres zahtijeva da NASA pobjedi Kinu u povratku na Mjesec

  • Objavljeno u Svijet
image

Bitka za povratak na Mjesec se opasno zakuhava. Nakon što je kineski rover prošle godine krstario po mjesečevoj površini, dok  će se američki Astroboticov lander Peregrine, umjesto mekanog spuštanja na Mjesec, uskoro dezintegrirati u atmosferi Zemlje, jasno je da stvari ne idu kako bi trebalo po američke ambicije ponovnog "zauzimanja" našeg prirodnog satelita.

Tome ne doprinosi ni odgoda Artemis misija s posadom za dvije godine, pa se američka javnost i politika pitaju hoće li prva ljudska noga koja će zakoračiti na Mjesec nakon 52 godine biti američka ili kineska.

Odbor Zastupničkog doma Kongresa SAD-a za znanost, svemir i tehnologiju održao je raspravu o novom planu Artemisa, a više članova izrazilo je zabrinutost zbog odgode.

"Podsjećam svoje kolege da mi nismo jedina zemlja zainteresirana za slanje ljudi na Mjesec", rekao je predsjednik odbora Frank Lucas u svom uvodnom obraćanju. "Komunistička partija Kine aktivno traži međunarodne partnere za lunarnu misiju i izrazila je svoju ambiciju da ljudski astronauti budu na površini do 2030. Zemlja koja prva sleti imat će mogućnost postaviti presedan za to hoće li se buduće aktivnosti na Mjesecu provoditi otvoreno i transparentno ili na ograničeniji način."

Visoka članica odbora, kalifornijska članica demokratske stranke Zoe Lofgren, izrazila je slične osjećaje: "Da budem jasna: podržavam Artemis", rekla je u svom uvodnom govoru. "Ali želim da bude uspješan, posebno s Kinom iza nas. I želimo biti od pomoći ovdje u odboru kako bismo osigurali da Artemis bude jak i da ostane na pravom putu dok želimo voditi svijet, ruku pod ruku s našim partnerima u ljudskom istraživanju Mjeseca i šire."

Nekoliko drugih članova odbora naglasilo je da je utrka za "novi Mjesec" dio šireg natjecanja s Kinom i da bi drugo mjesto moglo ugroziti nacionalnu sigurnost SAD-a.

U svakom slučaju, ovo nas podsjeća na utrku SAD-a i SSSR-a prije pedesetak godina, što nam se zapravo dopada, jer bi moglo dovesti do ubrzavanja ambicioznih svemirskih programa, koji su gotovo zamrznuti nakon misije Apollo 17 iz 1972. godine.

Podijeli