Globalna potrošnja fosilnih goriva u ogromnom rastu

  • Objavljeno u Svijet
image

Prema najnovijem izvještaju agencije IEA (International Energy Agency ), u nadolazećim godinama će nafta, ugljen i prirodni plin postati još "popularniji" nego što je to slučaj danas, usprkos nastojanjima politike i ekonomije brojnih država da se znatno poveća udio energije od obnovljivih izvora.

Doduše, ne može se reći da se udio obnovljivih izvora energije također neće povećavati, ali će to očito biti nedovoljno da utječe na globalno smanjenje korištenja fosilnih goriva.

Kao razlog ovom povećanju potrošnje fosilnih goriva u svijetu, IAE navodi sve veću potražnju za energijom u Aziji, Africi, Srednjem istoku i Latinskoj Americi, pa će upravo te regije biti najveći "krivci" za povećanje potrošnje fosilnih goriva za 37% do 2040. godine.

Što se tiče potrošnje nafte, ona će s današnjih prosječnih 90 milijuna barela dnevno, porasti na 104 milijuna barela, dok bi svjetska potrošnja ugljena i prirodnog plina mogla porasti između 15 i 50 posto.

Mada ovo predviđeno povećanje potrošnje fosilnih goriva djeluje jako porazno, sve nije tako crno, jer će do 2040. godine, uslijed pada troškova i novih tehnologija, udio obnovljivih izvora energije činiti oko 50 posto globalne potrošnje energije, te bi mogao postati vodeći izvor električne energije.

Što se pak tiče nuklearne energije, stručnjaci predviđaju povećanje njezinog udjela za 60 posto, usprkos činjenici da će se u dolazećim desetljećima ugasiti oko 200 reaktora koji rade danas. Naime, Kina, Indija, Koreja i Rusija planiraju investirati velika sredstva upravo u razvoj nuklearnih elektrana.

Najgori dio izvještaja IEA upućuje da ćemo do 2040. godine u našu atmosferu ispustiti dodatnih bilijun tona ugljičnog dioksida, što znači da bi se globalna temperatura mogla povećati za 2 stupnja Celzija.

Kako do ovakve budućnosti ipak ne bi došlo, jedina nada leži u globalnim liderima koji bi trebali ekonomsku isplativost i ubrzani razvoj žrtvovati za smanjenje udjela fosilnih goriva, no obzirom da je novac i dalje glavna sila koja pokreće svijet, teško je očekivati da će do toga doista doći, barem dok svi ne počnemo osjećati veće posljedice.   

Izvor: IEA

Podijeli