Do 2025. internet kao Big Brother u službi politike
- Objavljeno u Svijet
Američka organizacija Pew Research Centre, objavila je izvještaj pod nazivom The Net Threats, za koji je anketirano oko 1.400 internetskih stručnjaka, uključujući analitičare i sveučilišne profesore.
Svaki stručnjak je bio zamoljen da navede koje su po njemu najopasnije i najveće prijetnje za korisnike interneta do 2025. godine.
Prema rezultatima ovog istraživanja, internet 2025. godine dobrim će dijelom nalikovati viziji Georgea Orwella iz novele 1984, objavljene prije 65 godina, u kojoj je opisan distopijski svijet nadzora i manipulacije od strane takozvanog Velikog brata.
U izvještaju se navode četiri najveće prijetnje s kojima je suočen web. Na prvom mjestu su akcije vlada država, koje će zbog održavanja sigurnosti i političke kontrole nad pučanstvom sve više blokirati, filtrirati i segmentirati internet. Nakon toga slijedi pad povjerenja uslijed povećanja nadzora od strane vlada i korporacija koje će sve više povećavati uhođenje korisnika. Na trećem mjestu se nalaze komercijalni pritisci koji će utjecati na protok informacija i učiniti web manje otvorenim, u što spada povećana cenzura, smanjenje besplatnih i open source sadržaja i datoteka.
Na kraju, internetu 2025. prijeti i nastojanje da se filtiranjem riješi problem prevelikih količina informacija, što će rezultirati smanjenjem njihovog dijeljenja i različitih interpretacija.
Paul Saffo, direktor Discern Analyticsa i profesor na Stanfordu navodi da će se do 2025. godine nastaviti trend segmentiranja interneta na lokalno prilagođene mreže, što on naziva "balkanizacijom".
Zbog nastojanja korisnika, organizacija i vlada da se čim više oslobode nadzora od strane NSA i sličnih agencija, interesne skupine korisnika će se sve zatvarati u male sustave koji će onemogućavati nadzor izvana, ali će istovremeno imati mogućnost kontroliranja informacija iznutra.
Drugim riječima, stručnjaci predviđaju da će do 2025. internet biti znatno više nadziran, za što će paradoksalno biti odgovorno upravo nastojanje korisnika da čim više zadrže privatnost, jer će to iskoristiti oni koji će puno lakše kontrolirati manje zatvorene sustave.
Čitav izvještaj možete pronaći na poveznici izvora ovog članka, a mi se nadamo da svijet budućnosti ipak neće predstavljati Big Brother internet kakvim ga vide analitičari i profesori, jer prije svega naš građanski neposluh neće dozvoliti da svi živimo u nekakvim Sjevernim Korejama pod upravom korporacija i politike. Ili se barem nadamo u to, makar bili naivni.
Izvor: Pewinternet