Važnost kibernetičke sigurnosti raste svakodnevno

image

U Zagrebu je danas započela Prva nacionalna konferencija o kibernetičkoj sigurnosti, u organizaciji Nacionalnog koordinacijskog središta za industriju, tehnologiju i istraživanja u području kibernetičke sigurnosti (NKS). 

Događaj se održava u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici, a okupio je stručnjake iz Hrvatske i Europe kako bi razmijenili ideje i znanja te zajednički pronašli odgovore na postojeće i nadolazeće izazove u jačanju kibernetičke sigurnosti.

Zaključak je prvoga dana konferencije kako je samo zajedničkim djelovanjem nacionalnih koordinacijskih središta s onim centralnim, europskim, moguće odgovoriti na izazove kibernetičke sigurnosti koji će u budućnosti biti postavljeni svim dionicima globalne mreže.

Nacionalni koordinacijski centri europskih zemalja su kontakt točke na nacionalnoj razini, oni pružaju stručno znanje i aktivno doprinose strateškim zadaćama iz Uredbe te promiču relevantne rezultate rada Mreže, Zajednice i ECCC-a, što je i osnovna zadaća i hrvatskog  NKS-a. Svi nacionalni koordinacijski centri surađuju s nacionalnim tijelima te doprinose promicanju i širenju obrazovnih programa, promiču, potiču i olakšavaju sudjelovanje svih dionika u prekograničnim projektima i projektima programa Europske unije, a provode i aktivnosti financijske potpore trećim stranama. NKS već sada surađuje s čitavim nizom raznih dionika poput predstavnika industrije, poduzetništva, startupima, što ćemo nastaviti i u budućnosti“, istaknula je Vlatka Marčan, pomoćnica ravnatelja CARNET-a za NKS te dodala: „Jako nam je važno održavanje odnosa s akademskom i istraživačkom zajednicom jer su one nositelji inovacija, a važan nam je i javni sektor koji ima specifične potrebe u području kibernetičke sigurnosti te naposljetku – šira javnost, odnosno kućanstva.“

Posebnu pozornost privuklo je izlaganje Luce Tagliarettija, izvršnog direktora Europskog stručnog centra za industriju, tehnologiju i istraživanja u području kibernetičke sigurnosti (ECCC), koji je predstavio europske trendove i strategije te naglasio važnost suradnje između nacionalnih centara s europskim.

„Iskreno vjerujem u važnost Nacionalnih koordinacijskih centara (NCC) i provedbu njihovih aktivnosti. Nijedna država niti europska institucija ne može sama riješiti izazove koji se nalaze pred nama, stoga je važno da radimo zajedno te da zajedničkim snagama svladamo sve moguće ugroze. Ova konferencija nije samo formalni sastanak, već je prilika da budemo zajedno u procesu jačanja kibernetičke sigurnosti. Nacionalne koordinacijske centre usporedio bih sa svojevrsnim igračima koji zajedno tvore sportski kolektiv. Upravo taj kolektiv kroz zajednički rad doprinosi boljitku cjelokupne zajednice te boljoj i sigurnijoj digitalnoj budućnosti. Pred nama je mnogo izazova, stoga je važno planirati našu zajedničku budućnost i pronaći nova rješenja“, kazao je Luca Tagliaretti, izvršni direktor ECCC-a.

Kao izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske, u otvorenju konferencije je sudjelovao državni tajnik u Ministarstvu pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, Bernard Gršić, koji je u svom obraćanju fokus stavio na krajnji cilj djelovanja svih involviranih kada je u pitanju kibernetička sigurnosti, a to je uređen, dostupan, otvoren i siguran hrvatski kibernetički prostor.

„Pored svih aktivnosti koje se provode u procesu digitalne transformacije u Hrvatskoj, od velike je važnosti suradnja među državama Europske Unije kako bi se osigurao dostupan, otvoren i siguran kibernetički prostor za hrvatske građane. Pitanje sigurnosti jedno je od temeljnih pitanja svake države. Stoga je važno i pitanje kibernetičke sigurnosti, budući da smo danas sve više uključeni u kibernetički prostor – upravo onaj u kojemu se događaju razni incidenti koji narušavaju našu sigurnost i mir u digitalnom svijetu. Nove tehnologije nisu više privilegija određenog broja korisnika, već je dostupnost omogućena širokom krugu korisnika. Različite vrste napada u kibernetičkom prostoru postaju sve sofisticiranije i složenije te utječu na naš svakodnevni život i poslovanje, stoga je bitno podizati svijest o mogućim kibernetičkim ugrozama te kako se od njih zaštititi“, istaknuo je Bernard Gršić, izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske te državni tajnik u Ministarstvu pravosuđa, uprave i digitalne transformacije.

Drugi dan konferencije bit će fokusiran na male i srednje poduzetnike te startupe, s naglaskom na mogućnosti financiranja kroz EU programe i praktične radionice za prijavu projekata. Održat će se i radionica u kojoj će sudionici imati priliku proći kroz cijeli proces prijave projektnih prijedloga čime će konferencija zaokružiti bogat program usmjeren na izgradnju sigurnije digitalne budućnosti.

Podijeli