Tomislav Grubeša o tech trendovima u 2025.
- Objavljeno u Hrvatska
Generalni tehnološki trend u našoj industriji je integracija i senzorska fuzija uz korištenje naprednih algoritama i algoritama strojnog učenja. S obzirom da su radarski sustavi i instrumenti kroz zadnjih cca. 5 godina više-manje kompletno postali „software defined radio“ uz visoki stupanj integracije mikrovalnog i procesnog sklopovlja, gotovo sav „pametni“ dio posla se prebacio na softver i procesiranje signala.
Kroz zadnjih nekoliko godina u procesiranju signala sve se više koriste algoritmi strojnog učenja, a glavni generator rasta u ovom segmentu su sve dostupniji procesori s integriranim akceleratorima za ovakve algoritme koji omogućuju da se uz vrlo malu potrošnju energije, što je jako bitan faktor u našem poslu, procesiraju vrlo kompleksni modeli u samom uređaju.
Očekujem veliki rast u ovom području i ubuduće, te dodatno ubrzavanje ovog trenda kroz sljedeće godine. AI izrazito utječe na naše proizvode, pogotovo u segmentu izvođenja AI algoritama „on the edge“ odnosno na samim senzorima i instrumentima. Geolux već dulje vrijeme koristi algoritme strojnog učenja u svojim uređajima, no s obzirom da su naši instrumenti gotovo u pravilu baterijski napajani i moraju odraditi cjelokupno procesiranje signala na samom uređaju, do nedavno smo bili vrlo ograničeni s veličinama modela koje je moguće procesirati na samim uređajima.
S obzirom da su se tijekom ove godine na tržištu pojavili procesori s integriranim akceleratorima za algoritme strojnog učenja s vrlo niskom potrošnjom energije, u ovom segmentu se otvaraju značajne nove mogućnosti i prilike. Ključne inovacije koje mislim da će se morati dogoditi u narednim godinama nisu tehnološke inovacije, nego inovacije prevelike regulacije i birokracije u EU, te eksplozije troškova proizvodnje u EU.
Uz izraziti rast azijske konkurencije, izvjesne promjene u jednostavnosti i konkurentnosti poslovanja u SAD-u (koje je i sada jednostavnije od poslovanja u EU), te s druge strane uz ogroman rast troškova energenata i materijala, troškova rada, regulativa i birokracije u EU - čak i proizvodne tvrtke kao Geolux, s proizvodima gdje je udio dodane vrijednosti u samim proizvodima jako visok te uz vrlo visoka i kontinuirana ulaganja u istraživanje i razvoj kako bi ostale tehnološki konkurentne, svejedno teško mogu dugoročno ostati konkurentne s proizvodnjom u EU. Nažalost, EU se odlučila na birokraciju i preregulaciju, umjesto na kreativnost i inovaciju, što uzrokuje ubrzan pad konkurentnosti europske industrije, a vjerujem da je to sad već svima jasno.