Telekomi ucjenjuju EU u vezi uvođenja 5G mreža
- Objavljeno u Business 3.0
Zemlje članice Europske unije u mnogim stvarima imaju vrlo oprečna mišljenja, pa se prilično teško donose mnoge važne odluke od "općeg interesa", obzirom da taj pojam ne doživljavaju svi na isti način, pa brojne rasprave i usklađivanja znaju potrajati prilično dugo.
Jedan od načina kako ubrzati djelovanje politike EU donosi složnost na poslovnoj razini, čega je najbolji primjer manifest koji su Europskoj komisiji uputile najveće europske telekomunikacijske tvrtke koje uključuju kompanije kao što su BT Group, Deutsche Telekom, Ericsson, Hutchison Whampoa Europe, Inmarsat, Nokia, Orange, Proximus, Royal KPN, SES, Tele2 AB, TIM - Telecom Italia, Telefonica, Telekom Austria Group, Telenor Group, Telia Company i Vodafone.
U tom dokumentu tvrtke predstavljaju svoje planove za implementaciju brzih 5G mreža u Europi, koje bi po njima mogle postati jedan od najvećih pokretača europske ekonomije.
U manifestu europskih telekomunikacijskih tvrtki predstavljen je i plan po kojem bi do 2020. godine, barem jedan grad u svakoj državi članici EU trebao dobiti učinkovitu i funkcionalnu 5G mrežu, koja bi služila za razvoj novih tehnologija koje uključuju povezane automobile, pametne parkinge, nosive gadgete, pametno upravljanje infrastrukturom i prometom, e-zdravlje i brojne druge.
Telekomi su Europskoj komisiji za razvoj 5G mreža postavili jedan jedini uvjet, a to je novo redefiniranje zakona i pravila vezanih uz neutralnost interneta, kako bi im se osigurao povrat velikih investicija koje namjeravaju pokrenuti.
Ukoliko EK ne prihvati ovaj uvjet, telekomi kažu da će uvođenje 5G mreža biti jako usporeno, pa bi se moglo reći da je ovo svojevrsna ucjena.
Drugim riječima ovo bi na neki način moglo značiti da nas telekomi žele derati kao što su činili prije uvođenja nekih ograničenja od strane EU, poput masnog naplaćivanja roaminga. No ukoliko se "redefiniranje neutralnosti interneta" neće odnositi direktno na džepove korisnika, nećemo imati ništa protiv brzih 5G mreža.
Izvor: Europska komisija