Državni inspektorat naplatio 500.000 kn za piratstvo

image

The Software Alliance (BSA) danas najavljuje novu kampanju tijekom koje će kontaktirati 5.000 hrvatskih kompanija s ciljem promocije korištenja licenciranog softvera te izbjegavanja pravnih rizika. Cilj kampanje jest osvijestiti kompanije o pravnim, tehničkim i sigurnosnim rizicima povezanim s korištenjem nelicenciranog softvera. Usprkos uvriježenom stajalištu da je među hrvatskim poslovnim subjektima namjera glavni pokretač softverskog piratstva, iskustva s terena i lokalna istraživanja pokazuju da to ipak nije namjera, već neznanje. 

Stoga će BSA tijekom kampanje tvrtke kontaktirati prvenstveno putem izravnog dopisa. Nakon dopisa, uslijedit će telefonski poziv u kojem će BSA kontaktirati direktore i IT menadžment, kako bi dobio povratnu informaciju o usklađenosti softverskih licenci unutar tvrtki te ih educirao o prednostima upravljanja softverskom imovinom. U sklopu kampanje, BSA će također od tvrtki zahtijevati da ispune i pošalju Izjavu o korištenju legalnog softvera, nakon što provedu internu reviziju licenčnog stanja te budu sigurni da koriste isključivo licenciran softver, i u skladu s tim, poštuju autorsko pravo na softver. 

BSA kod tvrtki želi podići i svijest o tome da je softversko piratstvo povreda autorskog prava, koja podliježe građanskoj i kaznenoj odgovornosti sukladno Zakonu o autorskom i srodnom pravu te Kaznenom zakonu. Tijekom 2012. godine, Državni inspektorat utvrdio je 1.484 povrede autorskog prava, povezane s nelicenciranim softverom, podnio 393 optužna prijedloga te izdao 73 prekršajna naloga, temeljem kojih su naplaćene kazne u iznosu od 481.300 kuna. S druge strane, korištenje licenciranog softvera ima brojne prednosti, primjerice potpuno funkcionalan softver, redovna softverska i sigurnosna ažuriranja, tehničku podršku, jamstva i slične pogodnosti. 

Nova studija koju su proveli BSA i INSEAD, jedna od vodećih svjetskih poslovnih škola, zaključuje kako bi porast uporabe ispravno licenciranog softvera imalo jači učinak na hrvatsko gospodarstvo od sličnog porasta uporabe nelicenciranog softvera. Porast uporabe licenciranog softvera za 1 postotni poen generiralo bi procijenjenih 625 milijuna kuna vrijednosti lokalne proizvodnje (83 mil. USD), dok bi porast uporabe piratskog softvera istom stopom generirao 143 milijuna kuna (19 mil. USD) - što znači da bi ispravno licenciran softver donio 482 milijuna kuna (64 mil. USD) dodatne gospodarske vrijednosti. 

BSA na dnevnoj bazi zaprima anonimne prijave piratstva, putem besplatne telefonske linije 0800 32 32 32 i e-mail adrese Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., a čiji se broj značajno povećao u posljednjoj godini. Prijave koje pobuđuju sumnju na umnožavanje, korištenje ili distribuciju nelicenciranog računalnog softvera, BSA nakon početne provjere prosljeđuje Državnom inspektoratu ili policiji.

PROMO ČLANAK

Podijeli