Bionička ruka mladog genijalca u Zagrebu

image

Easton LaChappelle, mladi genijalac koji je sa 17 godina napravio robotičku ruku na upravljanje mislima, održao je inspirativno predavanje o skromnim počecima i ambicijama u američkom gradiću Mancosu, pa sve do pripravničkog staža u NASA-i, te otvaranja Unlimited Tomorrowa, koji se bavi kreiranjem prostetičkih udova i Impyriuma, tvrtke orijentirane na razvoj sustava kontrola za robote i tešku mašineriju. 

Na ideju za robotičku ruku došao je sa 14 godina, bilo mu je dosadno i želio je napraviti nešto zanimljivo za znanstveni sajam. Radio je s dijelovima koji su mu bili pri ruci, poput motora iz autića na daljinsko upravljanje, a o tehnologiji se informirao i učio putem stranica kao što su AdaFruit i Instructables te raznih foruma. Međutim, jednom kad je izložio projekt na državnoj razini natjecanja, upoznao je 7-godišnju djevojčicu s prostetičkom rukom od 80 tisuća dolara. Otad ga je želio dovesti na višu razinu. 

Danas njegova firma surađuje s divovima poput Microsofta i StrataSysa, a dizajn robotičke ruke kompletno je open-sourcean. Svi ga doma mogu 3D isprintati, te sastaviti prema dostupnim uputama. Vrijednost materijala za printanje i sastavljanje je procijenjena na oko 500 dolara. 

Uz LaChappellea, predavanja su održali Saba Ghole, suosnivačica makerske škole NuVu, te Ceco Gaković, pokretač CityOS događanja, tj. Brave New Worlda

Osim predavanja, prvi vikend konferencije sadržavao je brojne radionice poput izrade IoT gadgeta, programiranja aplikacija za isti i 3D modeliranja/printanja, sajam robota, dronova i ostale kul elektronike (na kojem je jurio i naš VIDIbot) te, utrku dronova u zatvorenom prostoru tijekom koje se publika morala sakriti u "kavez" omeđen mrežom od konopa. 

Brave New World događanje se nastavlja tijekom ovog tjedna, točnije za vikend (od 10. do 12. lipnja) kad je na rasporedu 48-satni hackaton. Pobjednici hackatona imaju priliku osvojiti do milijun kuna investicije u projekt. Na hackaton se možete prijaviti ovdje.

Podijeli