ARCA: Nagrađeni madrac i 3D digitalizator

image

Nakon četiri dana održavanja, u Boćarskom domu u Zagrebu su u organizaciji Udruge inovatora Hrvatske svečano dodijeljene nagrade i priznanja najuspješnijim hrvatskim i inozemnim inovatorima 13. Međunarodne izložbe inovacija ARCA.

Na izložbi ARCA 2015 predstavljeno je više od 200 inovacija iz Hrvatske, Slovenije, BiH, Crne Gore, Rumunjske, Poljske, Turske i Irana, a 176 ih je konkuriralo za nagrade.

Izložba je tematski ove godine bila posvećena mladima, a održano je i natjecanje mladih inovatora i poduzetnika pod nazivom Dan inovativnih ideja.

Na kraju četverodnevnog druženja s inovatorima, prvu nagradu, odnosno Grand Prix ARCA 2015 izložbe, osvojila je Bernarda Cecelja iz tvrtke Bernarda za inovativni madrac Cool Vision.

Glavna značajka ovog madraca je učinkovito hlađenje njegove površine prilikom dodira sa znojem spavača, što se postiže kombiniranjem Tenzel vlakana i specijalnog polimera, koji pohranjuje vlagu u svoju matricu. Zahvaljujući toplinskoj energiji znoja, dolazi do povećanja volumena čestica polimera i apsorbiranja vlage, čime se toplinska energija iskorištava i prirodnim načinom rashlađuje površina madraca.

Istovremeno se, zbog nastale ugodnije klime, smanjuje daljnje znojenje tijela. Povećane čestice polimera ispunjene hladnom vlagom postepeno otpuštaju sadržaj koji na kožu tijela djeluje osvježavajuće i regenerativno, čime se postiže hlađenje, pa ovu inovaciju možemo nazvati madracom s prirodnom klimom. Cool Vision madrac već se nalazi na domaćem tržištu, a u tvrtki uskoro planiraju i izvoz u Bjelorusiju, Rusiju i Švicarsku. 

Obzirom da je izložba tematski ove godine bila posvećena mladima, održano je i natjecanje mladih inovatora i poduzetnika pod nazivom Dan inovativnih ideja.

Među mladim inovatorima i poduzetnicima, nagrađeni su Dejan Čurčić za 3D digitalizator, Zlatko Dražić za kosilicu na daljinsko upravljanje i Gorana Šincek za inovativne mobilne aplikacije.

Čurćićev 3D digitalizator se koristi za skeniranje objekata, čiji skenovi se pretvaraju u 3D oblak točaka koji se može koristiti u razvoju i konstrukciji postojećih ili novih proizvoda i tehnologija. Dobiveni sken se sprema u .stl datoteku koja je kompatibilna sa svim poznatim CAD/CAM alatima. U konstrukciji digitalizatora se koristi projektor i kamera uz programski alat David Laser Scanner, a dijelovi za 3D dogotilizator se printaju na 3D printeru MakerBot Replicator 2X. U daljem razvoju, mladi bjalovarski tim inovatora planira nadogradnju postojećeg digitalizatora, kako bi se moglo skenirati veće predmete poput automobila, pa čak i vlakova.

Osim Grand Prixa, na izložbi su dodijeljene zlatne, srebrne i brončane medalje. Zlata su između ostalih za inovacije osvojile tvrtke PIP, HS Produkt, Razvojni tim Končar – Inženjering za energetiku i transport, Citus, Šestan – Busch, Altpro, Tehnix i drugi.

Među zlatom nagrađenim inovacijama je i velik broj onih s fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, ali i mladih inovatora učenika srednjih strukovnih škola iz cijele Hrvatske.

Nadamo se da će nagrađeni inovatori svoje projekte komercijalizirati i time pomoći hrvatskoj privredi. Isto tako, bilo bi dobro da se naše društvo potrudi čim više pomoći mladim inovatorima, kako bi svoje ideje i projekte nastavili razvijati u Hrvatskoj.

Podijeli