Što nam kanalizacija govori o drogi u Hrvatskoj

  • Objavljeno u ZDRAVLJE
image

Ovih su dana u uglednoj publikaciji Addiction objavljeni rezultati studije koja dolazi u okviru projekta realiziranog na inicijativu mreže europskih institucija "The Sewage Analysis Core group Europe (SCORE)" s ciljem uspostavljanja novog pristupa praćenja zlouporabe droga na temelju analize komunalnih otpadnih voda.

U sklopu SCORE-e su uz znanstvenike 21 europske znanstvene institucije radili i znanstvenici hrvatskog Instituta Ruđer Bošković.

Glavni cilj istraživanja bio je načiniti procjenu regionalnih razlika i vremenske promjenjivosti potrošnje ilegalnih droga u velikim europskim gradovima. Istraživanje je uključivalo analizu odabranih urinarnih biomarkera kokaina, amfetamina, ectasya, metamfetamina i marihuane u neobrađenoj komunalnoj otpadnoj vodi 41 europskog grada, uključujući Zagreb, a uzorkovanje je provedeno tijekom dvaju sedmodnevnih razdoblja u travnju 2012. i ožujku 2013. godine. Uzorkovanje u travnju 2012. obuhvatilo je 23 grada u 11 zemalja, a uzorkovanje u ožujku 2013. 42 grada u 21 zemlji.

Kada se govori o Zagrebu, prosječna stopa potrošnje svih 5 istraživanih droga niža je od sveukupne prosječne stope potrošnje svih gradova uključenih u istraživanje.

Stopa potrošnje kokaina izrazito je viša u zapadnoj, nego u sjevernoj i istočnoj Europi. Potrošnja kokaina u Zagrebu znatno je niža nego u u zapadnoeuropskim gradovima, ali pokazuje trend porasta u odnosu na 2011. godinu;

U pojedinim su gradovima uočene značajne međugodišnje varijacije u potrošnji pojedinih droga, dok ta varijabilnost nije dokazana na razini sveukupne prosječne stope potrošnje svih gradova. U Zagrebu je uočen statistički značajan porast stope potrošnje MDMA-a i marihuane u 2013. u odnosu na 2011. godinu;

Potrošnja metamfetamina neravnomjerno je raspoređena, a prednjače gradovi istočne Njemačke, sjeverne Europe, Slovačke i Češke. Potrošnja metamfetamina u tim gradovima višestruko je viša nego u većini ostalih gradova. Potrošnja metamfetemina u Zagrebu za sada je vrlo niska. 

Izvor: IRB

Podijeli