Proširena stvarnost za liječenje astronauta

  • Objavljeno u ZDRAVLJE
image

Proširenu stvarnost (AR - augmented reality), obično dovodimo u vezu s prezentacijom multimedije i novom načinu gaminga u kojem svoju facu ili tijelo smještate u lika unutar igre. 

Europska svemirska agencija (ESA), proizvela je CAMDASS (Computer Assisted Medical Diagnosis and Surgery System), koji sustav proširene stvarnosti donosi u svijet medicine.

CAMDASS je "šljem" za proširenu stvarnost, koji nosite na glavi, pa uz pomoć vodstva udaljenog liječnika (ili čak i bez njega), možete izvoditi liječničke preglede, pa čak i obavljati operacije, bez da imate formalno liječničko obrazovanje.

Naravno, operiranje bolesnika od strane osoba koje nisu kirurzi baš i neće tako brzo zaživjeti, no ESA smatra kako će CAMDASS postati jako važan alat za medicinsku dijagnostiku, koji će uvelike pomoći astronautima na međunarodnoj svemirskoj postaji ISS-u. Budući astronauti će pomoću CAMDASS-a moći vršiti preglede samih sebe ili kolega na postaji, koje će voditi liječnici na Zemlji, ali i bez njih, pomoću baza podataka ugrađenih u sustav.

CAMDASS koristi stereo display i ultrazvučni uređaj koji se prati infracrvenom kamerom. Pacijenta se prati preko markera koji se nalaze na mjestima koja se ispituju. To omogućava "registraciju" njegovog tijela kamerom, a sustav 3D proširene stvarnosti se prikazuje na ekranu onoga tko nosi šljem, nakon što se ustanovi podudarnost "virtualnog čovjeka" i pravog pacijenta.

Prototip uređaja se uspješno testirao u bolnici Saint-Pierre University Hospital u Bruxellesu, a u testiranju su sudjelovali studenti medicine, te osoblje belgijskog Crvenog križa i hitnih službi.

Znanstvenici kažu kako će CAMDASS uskoro predstavljati uobičajeni sustav dijagnostike u medicini, no prvo ga moraju malo smanjiti, te izvesti još nekoliko testiranja u ekstremnijim uvjetima, pa se uskoro priprema test u antarktičkoj bazi Concordia.

Projekt je financiran od strane ESA-inog Programa za tehnološka istraživanja, a prototip je izrađen pod vodstvom organizacije Space Applications Services u Belgiji, u suradnji s njemačkim Tehničkim sveučilištem u Minhenu, te DKFZ centrom za istraživanje raka.

Podijeli