Znanstvenici stvaraju tranzistore koji pamte

  • Objavljeno u Znanost
image

Tim znanstvenika za materijale na američkom Sveučilištu Johns Hopkins u Baltimoreu, došao je do iznenađujućeg otkrića koje bi moglo promijeniti način na koji memorija radi u elektronici. Podešavanjem materijala korištenih u logičkim sklopkama temeljenim na organskim materijalima zvanim tranzistori, stvorili su novu vrstu memristora, uređaja koji mogu zapamtiti prošla stanja punjenja kada struja prolazi kroz njih, što ukazuje na potencijal za razvoj elektroničkih memorijskih sustava koji oponašaju način na koji radi ljudski mozak.

"U početku nam je cilj bio razumjeti što se događa tijekom punjenja tranzistora", kaže član tima i student diplomskog studija Riley Bond. "Htjeli smo točno odrediti gdje je naboj zarobljen u ovim tranzistorima i poboljšati ukupne mogućnosti punjenja uređaja, osiguravajući da tranzistori ne dođu do kratkog spoja kada se doda napon."

Predvođen Howardom Katzom, profesorom znanosti o materijalima i inženjeringa na Whiting School of Engineering, tim je tranzistorima uveo molekulu nazvanu dibenzo tetratiafulvalen ili DBTTF. Ova molekula tvori kristale unutar izolacijskog sloja tranzistora, gdje su istraživači predvidjeli da će se pohraniti naboj. Nakon ubrizgavanja male struje kroz modificirani tranzistor, primijetili su neočekivani učinak, tranzistor je zadržao svoj prošli naboj, pokazujući sposobnost pamćenja, djelujući kao memristor.

"Obično, tranzistori ne zadržavaju prethodne naboje kada se ponovno pune", kaže Bond. "Ovaj je prilagođen na temelju prethodnog punjenja, što ukazuje na funkciju sličnu memoriji. Kada stvaramo nova sjećanja, nove sinapse se formiraju unutar neurona, a te se promjene u živčanim putovima mogu mjeriti. Memristori rade slično, prilagođavajući svoju struju na temelju prethodnih napona, slično kao što se mozak prilagođava. To znači da bi memristori mogli promijeniti način na koji računala rukuju podacima, poboljšati učinkovitost i učiti."

Bond kaže da sada istražuju druge tranzistore s kojima su eksperimentirali, tražeći ponašanje memristora i istražujući mogu li se ti tranzistori koristiti u ovoj novoj tehnologiji.

Studiju objavljenu u časopisu Advanced Functional Materials možete pronaći na ovoj poveznici.

Podijeli